Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sporda psıikolojik ihtiyaçlarının sportif hedef bağlılıklarına etkisi
The impact of psychological needs in sport on sport-specific goal commitment
  1. Tez No: 875343
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sporla ilgili psikolojik ihtiyaçlarını ve sportif hedef bağlılıklarını anlamak ve bu ihtiyaçların hedeflere olan bağlılıkları nasıl etkilediğini incelemektir. Katılımcıların bilgilerine ulaşmak üzere yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, gelir durumu, spor geçmişi ve spor branşı gibi 7 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada ilk bölüm araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Bhavsar (2020) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarılması Bülbül ve Akyol (2020) tarafından yapılan sporda Psikolojik İhtiyaçlar Durum Ölçeği (SPİDÖ) ve Hollenbeck ile Williams Klein (1989) tarafından 9 madde olarak geliştirilen ölçek daha sonra Klein Wesson, Hollenbeck, Wright ve DeShon (2001) tarafından yeniden 5 madde olarak düzenlenen Türkçeye uyarılması Şenel ve Yıldız (2016) tarafından yapılan Hedef Bağlılığı Ölçeği (HBÖ) oluşturmuştur. Araştırmamızda verilerin analizi katılımcılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda SPSS 25.0 paket programı ile %95 güven aralığına göre yapılmıştır. Verilerin dağılımında basıklık çarpıklık katsayısına bakılmış ve verilerin ±2 arasında dağılmadığı görülmüş ve verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Analizde frekans yüzde hesaplamaları, Cronbach Alpha katsayısı, Kruskal Wallis H, Man Witney U, Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak araştırmada katılımcıların hedef bağlılıkları ile psikolojik ihtiyaçlar arasında orta düzeyde anlamlı ve pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Spor, Psikolojik İhtiyaç, Hedef Bağlılığı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand sport-related psychological needs and sport goal commitment of sport science students and to examine how these needs affect goal commitment. It consists of 7 questions such as age, gender, grade level, department, income status, sports background and sports branch in order to reach the information of the participants. The first part of the study consisted of the personal information form developed by the researcher, the second part consisted of the Psychological Needs Status Scale in Sport (SPIDÖ) developed by Bhavsar (2020) and adapted into Turkish by Bülbül and Akyol (2020), and the Goal Commitment Scale (GCS) developed by Hollenbeck and Williams Klein (1989) as a 9-item scale and later revised by Klein Wesson, Hollenbeck, Wright, and DeShon (2001) as 5-item scale and adapted into Turkish by Şenel and Yıldız (2016). In our study, the data were analyzed according to the information obtained from the participants with the SPSS 25.0 package program according to the 95% confidence interval. In the distribution of the data, the kurtosis skewness coefficient was examined and it was seen that the data were not distributed between ±2 and it was determined that the data did not show normal distribution. In the analysis, frequency percentage calculations, Cronbach Alpha coefficient, Kruskal Wallis H, Man Witney U, Spearman Correlation analysis and analysis were performed. As a result, it was concluded that there is a moderately significant and positive relationship between goal commitment and psychological needs. KEYWORDS: Sport, Psychological Need, Goal Commitment