Ankara'daki beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin okullara giriş nedenleri ve mesleki beklentileri
The reasons for entering to the schools and job expectations of physical education and sports school students in Ankara
  1. Tez No: 118903
  2. Yazar: KEREM TANILKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEHMİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4134
Özet
115 ÖZET Ankara'daki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencilerinin Okullara Giriş Nedenleri ve Mesleki Beklentileri Bireylerin mesleklerini severek ve isteyerek seçmeleri, onların çalışma yaşantıları içerisindeki başarı, verimlilik ve üretkenlikleri üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra, bireylerin aldıkları mesleki hizmet öncesi eğitimden, meslek yaşantıları içerisindeki beklentilerine cevap bulabildikleri ölçüde faydalanabilecekleri düşünülmektedir. Beden Eğitimi ve Sporun amacı, temel eğitim yapısı içerisinde öğrencilerin fiziksel, sosyal, duygusal, psikomotor, bilişsel, kültürel ve psikolojik gelişimlerine katkıda bulunmaktır. Bu amaçların gerçekleştirilebilmesi, kaliteli ve nitelikli Beden Eğitimi ve Spor eğitimcilerinin yetiştirilmesi ile mümkündür. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının, spor talebine karşı personel ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar oldukları düşünüldüğünde üstlendikleri görevin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı ; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerin, okullara giriş nedenlerinin ve mezuniyet sonrası mesleki beklentilerinin tespit edilerek, bu beklentiler çerçevesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında öğrenci beklentilerine cevap verecek, yeni adımlar atılmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin mesleki beklentileri çerçevesinde yeni öneriler ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara'da eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında lisans düzeyinde eğitim gören yaklaşık 1700 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Gazi Üniversitesi Beden eğitimi ve Spor Yüksekokuluve Hacettepe Üniversitesi Spor bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu bünyesinde lisans eğitimi gören rastgele seçilmiş toplam 300 öğrenci oluşturmaktadır. Öncelikle araştırmanın amacına ilişkin mevcut literatür bilgileri taranmış, böylelikle konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra veri toplama aracı oluşturulmaya çalışılmış ve hazırlanan anket formunun Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Sor Yüksekokulu hazırlık sınıfı öğrencilerinde farklı zamanlarda yapılan iki ölçüm ile yapı geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş ve anketin güvenirlik katsayısı ? =.7789 olarak bulunmuştur. Geliştirilmiş olan anket formu Ankara'daki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında lisans eğitimi gören ve araştırmanın örneklem grubunu oluşturan öğrencilere uygulanmıştır. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin okul, sınıf, cinsiyet, sporla ilgilenme şekilleri ( hiç ilgilenmeyen, sporcu, hakem, antrenör ve diğer ), sporla ilgilenme süreleri ve gelir düzeylerinin bulunduğu kişisel bilgileri yer almaktadır. İkinci bölümde, öğrencilerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına giriş nedenlerine ilişkin ifadeler, üçüncü bölümde ise eğitim sonrasıyla ilgili mesleki beklentilerini içeren ifadeler yer almaktadır. Anketin ikinci ve üçüncü bölümleri beşli likert tipi ölçek şeklinde hazırlanmış ve yer alan ifadelerin katılımcılar tarafından derecelendirilmesi istenmiştir. Beşli ölçekte yer alan dereceleme ölçeği ikinci“Hiç Katılmıyorum”,“Katılmıyorum”,“Kararsızım”,“Katılıyorum”,“Tamamen Katılıyorum”şeklindedir. Anketin dördüncü bölümünde ise bir mesleki tercih sıralaması yer almaktadır. Bu bölümde, 14 adet meslek alanı sıralanmış ve katılımcılardan“ Üniversite sınavları sonucunda hangi meslek alanına girmiş olmayı tercih ederdiniz?”sorusunu 1. tercihten başlayarak 14. Tercihe doğru sıralamaları istenmiştir. Meslek alanlarının oluşturulmasında Ankara Üniversitesi bünyesinde yer alan Fakülte ve Yüksekokul yapılanmasından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS ( Statistical Package for Social Sciences ) paket programı ile değerlendirmeye alınmıştır. Anketin güvenirliğinin117 hesaplanmasında Reliability Analiysis yöntemi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi sırasında ilk olarak kişisel bilgiler bölümündeki değişkenlerin frekans ( f ) ve yüzde ( % ) dağılımları bulunarak, tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Daha sonra anketin ikinci bölümünü oluşturan, öğrencilerin okullara giriş amaçlarının yer aldığı 11 maddenin ve üçüncü bölümünü oluşturan mesleki beklentilerini kapsayan 14 maddenin aritmetik ortalama ( x ) ve standart sapma ( ss ) değerleri bulunmuştur. Ayrıca, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin kişisel bilgiler değişkenleri ( okulu, sınıfı, spor yapma boyutu, spor yapma süresi, gelir düzeyi), okula giriş nedenleri ve mesleki beklentileri ile ilişkilendirilmeye çalışılmış ve farkların ortaya konulmasında Tek Yönlü Varyans Analizi ( One-Way-ANOVA ) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda gruplar arasındaki farklılığın hangi gruplardan kaynaklığını tespit etmek için ise Post-Hoc yöntem olarak“Scheffe”uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testlerinin istatistiki anlamda kabulü için.05 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir. Anketin dördüncü bölümünde yer alan mesleki tercih sıralaması değerleri, ilk tercih edilen alandan son tercihe doğru aritmetik ortalama ( x ) ile ifade edilmiş ve araştırma grubunun ortalama tercih sıralaması oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Ankara'daki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin, okullara giriş nedenlerinin ve mesleki beklentilerinin, okul, sınıf, sporla ilgilenme şekli, sporla ilgilenme süresi ve gelir düzeylerine bağımlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : 1- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencileri 2- Mesleki Beklentiler
Özet (Çeviri)
118 ABSTRACT The Reasons For Entering To The Schools and Job Expectations Of Physical Education and Sports School Students in Ankara. Individuals choosing their profession willingly influences their success and productivity at their carrier. Besides this, individuals take advantage from education, as far as they can find answer for their requirements at their carrier. The aim Physical Education and Sport in to contribute students physical, social, emotional, cognitive, cultural, development in the structure of basic education. Realization of this objectives are possible by training qualified Physical Education and Sport instructors. Since schools of Physical Education and Sports are the associations which provide the demands of sports staff, the importance of mission of these schools come out as well. The aim of this study is to prove the reason of students, entering Physical Education and Sports School and their expectations at post-praduate period contribute to proceed and answer within these expectations their requirements. Research made within this aim objected emerging new suggestions for carrier expectations of Physical Education and Sport students. The research's phase consists of 1700 students who are educated at Physical Education and Sports Schools in Ankara. The research's sample group consist of 300 students of Ankara University School of Physical Education and Sports, Gazi University School of Physical Education and Sports and Hacettepe University School of Sport Sciences and Technology of who are chosen randomly. First of all literature information about the aim of the research is searched thus theory about the subject is formed. Afterwards improved questionnaire form is formed and a questionnaire is preapared and questionnaire's, which is given to Ankara119 University Physical Education and Sports prepclass students at two different time, its reliability tested and reliability cöfficient is found as a =.7789. Developed questionaire is given to other sample group of Physical Education and Sports students in Ankara. Questionnaire consist of four section. At the first section, students approach to sports ( the ones who do not interest in sports, sportsman, refree, trainer an etc. ), period of their interesting in sports, personnel information that questions their level of income, take place. At the second section, the reason of students entering Physical Education and Sports School, at the third section, their expectations about post graduate period take place. Questionnaires second and third section are prepared in a form of likert and the statements are wanted to be categorized by the participants. The point of view measurement which takes place at questionnaire is in a form of“I always agree'7'I agree”,“I'm not sure”,“I don't agree”and“I definitely agree”. At the fourth part sequence of preference of a profession takes place. At this section 14 area of work is given and participants are wanted to arrange these 14 preferences in an order while answering the question“Which department would you like to have entered at university etrance exam”. While forming the area work of Ankara University's faculty and college structure is taken into consideration. Analysis of obtained data is evaluated with SPSS ( Statistical Package for Social Sciences ) programme. While testing the reliability of questionnaire Reliability Analysis method is used. While solving the data, first, frequency and percentage of variables were found in personal information section and defining statistics were done. Afterwards, 1 1 matters' which qestions students aim of entering the schools at section 2 and 14 matters', which question student's expectations of profession at section 3 mathematical average, standart deviation is found. In addition, students of Ankara University Physical Education and Sports personnel information variables ( then- school, extent of doing sports, period of doing sports, level of income ) is tried to relate with the reason of choosing this department and their expectations of profession and while indicating the difference One Way ANOVA is used. At the end of the120 variance analysis, to determine which group was the reason of the difference among the groups, Scheffe was used as Post Hoc..05 significance level was accepted for One- Way ANOVA and Scheffe tests statistically. Sequence of preference of profession which takes place at fourth section is defined from the first preference to the last preference with an mathematical average and the sample group's average sequence of preference is formed. As a result, difference between Physical Education and Sports School student in Ankara, depending on their grounds of choosing Physical Education and Sports Schools, expectations of profession, school, class, style and period of interesting in sports, level of income is proved. Key Words : 1- Physical Education and Sports School Students 2- Job Expectations