Diş Hekimliğinde Beyazlatma İşlemleri Sonrasında Ağız Hijyen Uygulamalarının Bulk Fill Kompozitler Üzerine Etkisi
The Effect of Oral Hygiene Procedures on Bulk Fill CompositesAfter Dental Bleaching
  1. Tez No: 875357
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİNA ERDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı viskoziteye sahip bulk fill kompozitin ev tipi beyazlatma işlemleri ve ağız hijyen prosedürleri sonrası yüzey özelliklerinin incelenmesi ve oluşan yüzey pürüzlülüğü ile bakteri adezyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. 8x2 mm boyutlarında, yüksek viskoziteli bulk fill kompozitle (Ivoclar Tetric N- Ceram Bulk Fill) 100 örnek, akışkan bulk fill kompozitle (Ivoclar Tetric N-Flow Bulk Fill) 100 örnek olmak üzere toplam 200 adet örnek hazırlanmış ve başlangıç yüzey pürüzlülükleri profilometre cihazı ile ölçülmüştür. Tüm örnekler kompozit tipine göre 2 ana gruba ayrılmış ve bu iki grup da uygulanan beyazlatma ve beyazlatma-fırçalama prosedürüne göre 5 alt gruba ayrılmıştır. Fırçalama prosedürü için 3 farklı diş macunu (Sensodyne Hızlı Rahatlama (GSK), Parodontax Tam Koruma (GSK), Klorhex Yoğun Bakım (DentaSave)) seçilmiştir. %16 KP içeren ev tipi beyazlatma ajanı, günlük 6 saat olacak şekilde 7 ve 14 gün süreyle uygulanmıştır. Beyazlatma sonrası fırçalama uygulaması, simülatör aracılığıyla, 7 ve 14 günlük süreye karşılık gelecek şekilde yapılmıştır. 7. ve 14. günde pürüzlülük ölçümleri tekrarlanmıştır. 14 günlük prosedürün tamamlanmasının ardından tüm örnekler 2 saatlik S. mutans bakteri adezyon deneyine tabii tutulmuştur. Bakteri adezyonu, Konfokal Lazer Taramalı Mikroskop (CLSM) ile beyazlatma sonrası yüzey özellikleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Çalışmaya ait bulguların normallik testi Kolmogorov Smirnov (n>50) ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde; gruplar arası kıyaslama Varyans Analizi ile yapılmış, anlamlı farklılık bulunması durumunda post-hoc test sınamaları Tukey HSD testi ile yapılmıştır. Ölçümler arası ilişki Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Sadece beyazlatma uygulanan ve beyazlatma ile birlikte fırçalama uygulanan tüm gruplarda, 14.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the surface properties of bulk fill composites with two different viscosities after home bleaching and oral hygiene procedures and to evaluate the relationship between surface roughness and bacterial adhesion. A total of 200 samples, 100 samples of 8x2 mm high viscosity bulk fill composite (Ivoclar Tetric N- Ceram Bulk Fill) and 100 samples of flowable bulk fill composite (Ivoclar Tetric N-Flow Bulk Fill) were prepared and initial surface roughness was measured with a profilometer. The samples were divided into two main groups according to the composite type, and these two groups were further divided into five subgroups according to the bleaching or bleaching-brushing procedure used. For the brushing procedure, 3 different toothpastes (Sensodyne Rapid Relief (GSK), Parodontax Full Protection (GSK), Chlorhex Intensive Care (DentaSave)) were selected. The home bleaching agent containing 16% KP was applied for 7 and 14 days, six hours a day. The application of post-bleaching brushing was performed through a simulator, corresponding to 7 and 14 days. The roughness measurements were repeated on the 7th and 14th days. After completion of the 14-day procedure, all samples were subjected to a 2-hour S. mutans bacterial adhesion test. Bacterial adhesion was analyzed by confocal laser scanning microscope (CLSM) and surface properties after bleaching by scanning electron microscopy (SEM). The normality of the study's findings was assessed using the Kolmogorov-Smirnov normality test (n>50). For normally distributed data, comparison between groups was performed by Analysis of Variance, and in case of significant differences, post-hoc test tests were performed by Tukey HSD test. The relationship between the measurements was examined by Pearson Correlation analysis.