Atmosferik basınç soğuk plazmanın restoratif diş tedavisinde kullanımının araştırılması
Investigation of the use of atmospheric pressure cold plasma in restorative dental treatment
  1. Tez No: 825108
  2. Yazar: SÜLEYMAN KORKUT BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı atmosferik basınç soğuk plazmanın diş hekimliği alanında diş beyazlatma etkinliği üzerine doğrudan ve dolaylı etkisini göstermektir. Bu amaçla restoratif diş hekimliğinde diş beyazlatma uygulaması olarak soğuk plazma uygulaması (doğrudan etki) ve soğuk plazma ile aktifleştirilmiş deiyonize su (dolaylı etki) olan PAW'ın tek başına beyazlatıcı bir ajan olarak kullanılabilirliği gösterilmiştir. 55 yeni çekilmiş insan ön kesici dişi kahve ile renklendirilmiştir. Deney grupları olarak; Kontrol, PAW, Peroksit, Plazma ve Plazma+Paw grubu belirlenmiştir. Diş grupları beyazlatıldıktan sonra (Kontrol grubu beyazlatmaya dahil edilmemiştir.) renkleri spektrofotometre kullanılarak ölçülüp, işlem öncesi ve sonrası renk değişimleri ΔE1 olarak kaydedilmiştir. Ardından tüm diş grupları dehidratasyon-remineralizasyona bağlı renk geri dönüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla 24 saat yapay tükrükte bekletilmiş ve tekrar renk ölçümü alınmıştır. Renk değerlerindeki yeni değişimler ΔE2 olarak kaydedilmiştir. Tüm gruplar içerisinde soğuk plazma uygulanan gruplardaki beyazlatma etkinliği değerinin (ΔE1), ΔE2'ye göre yüksek olduğu tespit edildi. Ancak dehidratasyon ve remineralizasyona bağlı renk geri dönüşleri değerlendirildiğinde en fazla etkilenen grupların yine plazma grupları olduğu görüldü. Soğuk plazma uygulamasının dişlerde meydana getirdiği sıcaklık artışı kritik seviyedeydi. Plazma grubu ve Plazma+Paw grubunun beyazlatma etkinliği başarılıydı. Deiyonize suya plazma uygulaması sonucu elde edilen PAW' ın beyazlatma etkinliği geleneksel %40'lık Hidrojen peroksit kadar etkili beyazlatma göstermiştir. Beyazlatmaya ek olarak soğuk plazmanın geleneksel fotopolimerizasyona karşı self-etch adezivde polimerizasyonu indüklediği ile ilgili He ve Ar plazmalarının adeziv üzerindeki etkilerini gösteren FTIR spektroskopisi görüntülerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis study is to show the direct and indirect effects of atmospheric pressure cold plasma on teeth whitening effectiveness in dentistry. For this purpose, the use of cold plasma application (direct effect) and cold plasma activated deionized water (indirect effect) as a unique whitening agent in restorative dentistry have been demonstrated. 55 freshly extracted human anterior incisors are colored with coffee. As experimental groups; Control, PAW, Peroxide, Plasma and Plasma+Paw groups were determined. After the tooth groups were bleached (Control group was not included in bleaching), their colors were measured using a spectrophotometer, and the color changes before and after the procedure were recorded as ΔE1. Then, all tooth groups were kept in artificial saliva for 24 hours to evaluate the color returns due to dehydration-remineralization and color measurement was taken again. New changes in color values were recorded as ΔE2. It was determined that the whitening efficiency value (ΔE1) in cold plasma applied groups was higher than ΔE2 among all groups. However, when the color returns due to dehydration and remineralization were evaluated, it was seen that the most affected groups were again the plasma groups. The temperature increase caused by the cold plasma application on the teeth was at a critical level. The whitening efficiency of the Plasma group and Plasma+Paw group was successful. The bleaching efficiency of PAW, obtained as a result of plasma application to deionized water, showed as effective whitening as conventional 40% hydrogen peroxide. Also included are FTIR spectroscopy images showing the effects of He and Ar plasmas on the adhesive that cold plasma induces polymerization in self-etch adhesive versus conventional photopolymerization.