Profesyonel ofis tipi ve ev tipi beyazlatma ajanlarının ın-vıtro koşullarda renklenmiş kompozit rezinleri beyazlatma etkinliklerinin incelenmesi: Sistematik derleme
In-vitro evaluation of the bleaching efficacy of professional in-office and at-home bleaching agents on the stained composite resins: A systematic review
- Tez No: 729470
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Diş hekimliğinde estetik beklentinin giderek artması, renklenmiş kompozitler için daha sık yenilenme kararı verilmesine neden olmaktadır. Ancak her restorasyon yenilenmesi sağlam olan diş dokularında kayba neden olur. Bu nedenle, beyazlatma işlemi kompozitlerdeki derin renklenmelerin giderilmesi için literatürdeki alternatiflerden biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, profesyonel ofis tipi ve ev tipi beyazlatma ajanlarının renklenmiş kompozitleri beyazlatma etkinliğini değerlendiren in-vitro çalışmaların sistematik olarak derlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada; kompozit rezinler, renk ve beyazlatıcı ajanlar ile ilgili anahtar kelimeler ile MEDLINE (PubMed), Ovid MEDLINE, Scopus ve Web of Science veri tabanlarında taramalar yapıldı. Taramalar sonucunda toplam 3456 çalışma elde edildi. Çalışmaların dublikasyonları elendikten sonra, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre başlık, özet ve tam metin incelemeleri iki araştırmacı tarafından gözden geçirildi. Araştırmaya dahil edilmesi uygun görülen yayınlar (n=3), iki araştırmacı tarafından modifiye metodolojik indeks (MINORS) ölçeğine göre yayın kalitesi açısından değerlendirildi. Bulgular: Kalite değerlendirmesi sonucunda, çalışmaların ikisi orta yanlı, bir tanesi düşük yanlı bulundu. Çalışmaların tamamında beyazlatma ajanlarının, renklenmiş kompozit örneklerinde kontrol grubuna (beyazlatma yapılmamış grup) göre daha düşük ΔE veya ΔE00 oluşturduğu tespit edildi (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Increasing aesthetic expectation in dentistry leads to the operators to make a decision of replacement for stained composites more frequently. However, replacement of each restoration causes loss of healthy tooth tissues. For this reason, bleaching has become one of the alternatives in the literature to remove deep stains in composites. The aim of this study is to systematically review the in vitro studies on the bleaching efficacy of professional in-office and at-home bleaching agents on stained composites resins. Materials and Methods: In this study, keywords about composite resins, color, and whitening agents were serached in MEDLINE (Pubmed), Ovid MEDLINE, Scopus and Web of Science databases. As a result of the searches, a total of 3456 studies were obtained. After the duplications of the studies were eliminated; the title, abstract, and full-text of the articles were reviewed by two researchers according to the inclusion and exclusion criteria. Two researchers did the qualitative analysis of the articles which were suitable for inclusion in this study (n = 3) according to the modified methodological index scale (MINORS). Results: As a result of the quality assessment, two of the studies were found to be medium bias and one was found to be low bias.