Konyaaltı plajı deniz suyu ve plaj kumunda kantitatif mikrobiyal risk değerlendirmesi (QMRA)
Konyaalti beach: quantitative microbial risk assessment of sea water and beach sand (QMRA)
  1. Tez No: 875368
  2. Yazar: NAZİF ULUKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL İÇEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Antalya, turizm sektörünün en kıymetli lokasyonlarının bir tanesidir. Çalışmamız Antalya Konyaaltı Sahili üzerinde rekreasyonel noktaların, mevsimsel ve kullanıcı kaynaklı gostrointestinal hastalık riski tehlikelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Hastalık riskleri hesaplanırken QMRA (Qantitative Microbial Risk Assesment) modeli kullanılmıştır. Çalışma alanını temsil edecek dört ana istasyon belirlenmiş ve bu noktalardan alınan numuneler üzerinden hastalık riski tehlikesini belirlemek için Üstel doz-tepki modeli hesaplamaları yapılmıştır. Hastalık riski belirlenmesinde kirlilik indikatörü bakteriler Escherichia coli, Enterococcus spp., Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aeureus olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar referans hastalık riski eşik değerleriyle karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yüksek bir hastalık riski tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak hastalık riskinin düşük çıkması kirlilik olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle sürdürülebilir bir kıyı yönetimi planlaması oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Antalya stands out as one of the most valuable locations in the tourism sector, captivating tourists with its beaches and coves Our study focuses on determining the risks of gastrointestinal diseases associated with recreational points along Antalya's Konyaaltı Beach. The Quantitative Microbial Risk Assessment (QMRA) model was employed in calculating disease risks. Four main stations representing the study area were identified and Exponential Dose-Response model calculations were conducted on samples collected from these points to assess the risk of diseases. Bacterial indicators of pollution, namely Escherichia coli, Enterococcus spp., Pseudomonas aeruginosa, and Staphylococcus aureus, were determined for disease risk assessment. The obtained results have been compared with reference disease risk threshold values. As a result of the assessments, there is no significant risk of disease. However, a low disease risk does not imply absence of pollution. Therefore, there is a need to develop a sustainable coastal management plan.