Antalya Konyaaltı sahil projesi örneğinde kullanıcı beklenti ve taleplerine yönelik bir araştırma
An research on user expectations and demands in the example of Antalya Konyaalti beach project
  1. Tez No: 599556
  2. Yazar: DUYGU YANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin önemli kent plajlarından olan Antalya Konyaaltı Plajı'nın rekreasyonel özellikleri peyzaj mimarlığı açısından irdelenmiştir. Konyaaltı Plajı'nın fiiksel gelişimi incelenmiş ve yapılmakta olan projenin insan ihtiyaçlarını, beklentileri doğrultusunda ne boyutta karşıladığı konusunda araştırmalar yapılarak, halkın talep ve beklentilerine yönelik anket çalışması yürütülmüştür. Elde edilen anket veri analizi için sıklık (tek değişken ve iki ya da daha fazla değişkene ilişkin) ve ki kare yöntemleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, ziyaretçilerin daha çok gençlerden oluştuğu, gençler arasında öğrencilerin çoğunlukta olduğu ve ziyaret nedenlerinin 37,2% oranıyla yüzmek ve su sporları yapmak olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunun yanında plajı yürüyüş yapmak için kullanan ziyaretçilerin 21,1% oranında tercih edilmesi dikkat çekici olmuştur. Plajın tercih edilmesinin en önemli nedeni ise kent merkezine yakınlık olarak ortaya çıkmıştır. Plajın deniz suyu temizliği de düşünülerek, doğal yaşamı etkilemeden geliştirilebilecek tasarım ve planlama önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is one of Turkey's most important urban beach Antalya Konyaalti Beach recreational properties were investigated in terms of landscape architecture. The physical development of Konyaaltı Beach was examined and researches were carried out on the extent to which the project meets the human needs and expectations, and a survey was conducted on the demands and expectations of the public. For the questionnaire analysis, frequency (single variable and two or more variables) and chi-square methods were used. According to the results of the analysis, it was concluded that the visitors were mostly young people, the students were the majority among them and the reasons for visiting were swimming and water sports with 37.2%. In addition, 21.1% of the visitors who prefer to use the beach for hiking was remarkable. The most important reason for preferring the beach emerged as proximity to the city center. By considering sea water cleaning of the beach, design and planning suggestions that can be developed without affecting the natural life have been put forward.