Türkiye'de kripto para ile ilgili haberlerin gazetelerin dijital sayfalarındaki yansımaları: Hürriyet, Dünya ve Cumhuriyet Gazeteleri örneği
The reflections of cryptocurrency news on the digital pages of newspapers in Turkey: Examples of Hurriyet, Dunya and Cumhuriyet Newspapers
  1. Tez No: 875374
  2. Yazar: HELİN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Veri bilişimindeki gelişmelerle yaşamımıza giren kripto paralar, düşük maliyetli ve hızlı transfer imkanları sunarken, aynı zamanda fiyat dalgalanmaları, regülasyon eksikliği ve siber güvenlik tehditleri gibi ciddi riskler taşımaktadır. Medyanın, bu karmaşık ve yeni konuyu nasıl ele aldığı, toplumun bilinçlendirilmesi açısından büyük önem taşır. Bu tez, Türkiye'deki üç önemli gazetenin kripto para haberlerini karşılaştırmalı bir şekilde inceleyerek, medyanın bu yeni ekonomik olguyu nasıl işlediğini ve toplum üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Hürriyet, Dünya ve Cumhuriyet gazetelerinin dijital sayfalarında yayımlanan kripto para haberleri, içerik analizi yöntemiyle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, gazetelerin kripto paraları çoğunlukla ekonomi kategorisinde işlediğini ve bu konuyu ciddiyetle ele alarak toplumu bilgilendirme amacı güttüklerini ortaya koymuştur. Haberlerin genellikle olumlu bir dil tercih ettiği, ancak Hürriyet gazetesinde olumsuz tonun daha baskın olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, kripto para haberlerinde Bitcoin'in öne çıkarken, altcoinlere oldukça sınırlı yer verildiğini göstermiştir. Ayrıca, kripto para fiyat dalgalanmaları ve suç olayları, haberlerin odak noktasını oluşturmuştur. Gazeteler, haberleri özel bir çaba ile hazırlayıp görsellerle desteklemekte, ancak kaynak kullanımında farklılıklar göstermektedir. Dünya gazetesi, piyasaya yön veren kurumları kullanırken; Cumhuriyet, yabancı yayınlara; Hürriyetin ise kaynağı belirsiz haberlere yer vermektedir. Bu bulgular değerlendirilirken editoryal farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak, tez önerileri arasında, gazetelerin kripto para haberlerine çeşitli perspektiflerden yaklaşmalarını teşvik etmek, altcoinlere daha fazla yer vermelerini, başlık tonunu dengelemeleri, görsel unsurlar, grafiklerin kullanımını artırmaları, kaynağın açıkça belirtilmesi, medya çalışanlarının ekonomi ve blokzinciri teknolojisi konularında daha fazla bilgi edinmeleri, bu çalışmaya benzer şekilde medya kuruluşları arasında ileride yapılacak karşılaştırmalı çalışmalar ve okuyucuların geri bildirimlerini önermektedir. Bu öneriler, medyanın kripto para haberlerini daha kapsamlı ve derinlemesine ele almasına yardımcı olabilir ve böylece okurların daha bilinçli kararlar almasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
With the advancements in data computing, cryptocurrencies have entered our lives, offering low-cost and rapid transfer opportunities, while also carrying serious risks such as price fluctuations, lack of regulation, and cybersecurity threats. How the media handles this complex and innovative issue is of great importance for public awareness. This thesis aims to examine how three major newspapers in Turkey handle cryptocurrency news in a comparative manner, revealing how the media processes this new economic phenomenon and its impact on society. Cryptocurrency news published on the digital pages of Hürriyet, Dünya, and Cumhuriyet newspapers has been examined in detail using content analysis. The research shows that newspapers mostly cover cryptocurrencies under the economy category and handle the topic seriously with the aim of informing the public. It has been observed that the news generally prefers a positive language, however, a more negative tone is predominant in Hürriyet newspaper. Editorial differences should be taken into account when evaluating these findings. The analysis results show that while Bitcoin is highlighted in cryptocurrency news, there is quite limited space given to altcoins. Additionally, cryptocurrency price fluctuations and crime incidents have been the focus of the news. Newspapers prepare the news with special effort and support it with visuals; however, they show differences in source usage. Dünya newspaper uses market-leading institutions; Cumhuriyet relies on foreign publications; Hürriyet often includes news from unidentified sources. Editorial differences should be considered when evaluating these findings. In conclusion, among the thesis recommendations, it suggests that newspapers should adopt various perspectives on cryptocurrency news, give more space to altcoins, increase the use of visual elements and graphics, and that media workers should gain more knowledge on economy and blockchain technology. Similar to this study, it recommends comparative studies among media organizations in the future and feedback from readers. These recommendations can help the media to cover cryptocurrency news more comprehensively and in depth, thereby enabling readers to make more informed decisions.