Schrödinger tip denklem için neumann probleminin çözümü
The solution of neumann problem for a Schrödinger type equation
  1. Tez No: 875373
  2. Yazar: NURŞAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR YILDIRIM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde Schrödinger tip bir denklem için göz önüne alınan Neumann probleminin çözümü Galerkin metoduyla incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde Schrödinger tip denklemi hakkında bilgi verilerek literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölüm, çalışma için gerekli olan temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü bölümde Galerkin yöntemi açıklanarak incelenecek olan problem tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde problemin çözümünün varlığı ve tekliği ispatlanmıştır. Son bölümde elde edilen bulguların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solution of the Neumann problem for a Schrödinger type equation is examined by the Galerkin method. In the first part of the thesis, information about the Schrödinger type equation was given and literature review was made. The second part is devoted to the basic definitions and theorems necessary for the study. In the third part, the problem to be examined is defined by explaining the Galerkin method. In the fourth chapter, the existence and uniqueness of the solution of the problem is proved. In the last part, the results were analyzed.