Kripto para piyasaları ve Türkiye'de insanların piyasalara yaklaşımı
Crypto currency marketsand approach of the people to the crypto currency markets in Turkey
  1. Tez No: 762059
  2. Yazar: ONUR BAYGINER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ MURAT DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünya genelinde giderek yaygınlaşan kripto paralar ve günden güne daha fazla yatırımcıya ulaşan kripto para piyasalarının çok sayıda Türk yatırımcı tarafından da artarak kullanıldığı bilinmektedir. Türk yatırımcılarının kripto para piyasaları hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığı bilinmemektedir. Araştırmanın birinci amacı Türkiye'de dijital ortamda daha sağlıklı finansal yatırımlar yapılması için ön plana çıkan etkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ikinci amacı ise çalışmaya katılan yatırımcıların kripto paralar ile kripto para piyasaları hakkında genel bilgilerini ve kripto para yatırım tercihlerini etkileyen etmenleri ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Örneklem olarak seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme seçilmiştir. Araştırmada demografik özelliklerin yanı sıra katılımcıların kripto para yatırımları yaparken takip ettiği kişi veya analistler, kendi bilgi birikimleri ve kripto para piyasalarına yatırım yapmasındaki etkenlerle ilgili bilgilerine başvuruldu. Ayrıca bu toplanılan bilgiler kendi içinde ve diğer bilimsel araştırmalar ile kıyaslandı. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de yatırım yapan kullanıcıların dikkat ettiği değişkenler göz önüne alındığında, kripto para yatırımlarla ilgili bilgi eksiklikleri göze çarpmaktadır. Ayrıca yatırımcılar küçük yatırımlarla büyük kazançlar elde etmek istiyorlar bu yüzden ünlü insanların ve analistlerin tavsiyelerine bilgi sahibi olmadan da uyabiliyorlar. Sonuç olarak Türkiye'de konu hakkında daha çok bilgi sahibi olunabilmesi adına Devlet tarafından uzaktan veya yüz yüze eğitimler açılabilir. Ayrıca kişilerin kaybını önlemek adına yasal düzenlemelerin de tamamlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that cryptocurrencies which are getting increasingly common around the world and cryptocurrency marketplaces which are reaching a larger number of investors are also increasingly utilized by Turkish investors. It is nevertheless questionable, whether Turkish investors have sufficient expertise in the cryptocurrency markets. The initial purpose of this research is to determine and establish the major variables in making healthy financial investments in the digital environment in Turkey. The second purpose of the study is to uncover the general knowledge of the investors participating in the study regarding cryptocurrencies, and crypto money marketplaces as well as factors affecting their investing choices. The quantitative research model was applied in the study. As the sample, convenient sampling was chosen among non-random sampling methods. In addition to demographic variables, the information on the people or analysts that the participants followed while trading in cryptocurrency, investors' own knowledge, and the factors in investing in the cryptocurrency markets were consulted in this research. The gathered raw data and the information collected were compared within itself and with other scientific research. According to the results of the research, among the variables that people in Turkey take into consideration when investing, the lack of information about cryptocurrency investments stands out. Without in-depth expertise, investors may accept financial advice from prominent persons or analysts in order to generate great rewards with tiny investments. Consequently, online or face-to-face training courses could be created by the State in order to provide more knowledge about the subject matter in Turkey. In addition, corresponding laws and regulations should be enacted in order to prevent financial loss for investors.