Türk - Yunan nüfus mübadelesi
Turkish - Greek demographic exchange
  1. Tez No: 87539
  2. Yazar: BEKİR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerine verilen beslenme eğitiminin, öğrencilerin davranışlarında ne gibi değişiklikler olduğunu belirlemek, uygulanan eğitim modellerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiş, araştırma kapsamına 200 öğrenci alınmıştır. Birinci aşamada, öğrenciler hakkında genel bilgi edinmek için anket uygulanmış ve durum saptaması yapılmıştır. İkinci aşamada ise öğrencilerin temel beslenme bilgisini ölçmek amacıyla eğitim, bu eğitim programlarına yönelik anket hazırlanmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrenciler dört gruba ayrılmış ve uygulama bu dört grupta yapılmıştır. I. Grup kontrol grubu, bu gruba hiç eğitim verilmemiştir. II. Gruba yüz yüze eğitim verilmiş III. Gruba yüz yüze eğitim verilerek, verilen eğitimi içeren bir de el kitabı dağıtılmıştır. IV. Gruba ise yüz yüze eğitim verilmeyerek sadece el kitabı dağıtılmış ve okumaları istenmiştir. Deney gruplarına ve kontrol grubuna eğitimden önce ve eğitimden dört hafta sonra test uygulanmış aynı test üç buçuk ay sonra bütün gruplara tekrar verilerek öğrenmenin kalıcılığı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yüzyüze eğitim verilen grupta ön testte beslenmenin tanımına %38.0'i kitap dağıtılanlarda %56.0'sı, kitap ve eğitim verilen grupta %40.0'ı doğru cevap verirken, son testte bu oran sırasıyla %72.0, %48.0,%80.0'e çıkmıştır. Yüzyüze eğitim verilen grupta ön testte öğünlerimizde alınmasının besin değerini yükselttiği tahıllar ile kurubaklagillerin bir arada alması gerekmektedir. Verilen cevaplar %36.0, kitap dağıtılanlarda %54.0, kitapve eğitim birlikte verilen grupta %32.0'si doğru cevap verirken, son testte bu oran sırasıyla %72.0, %56.0, %96.0'ya çıkmıştır. Yüzyüze eğitim verilen grupta ön testte yeterli ve dengeli beslenme cevabını vermeleri gereken öğrencilerin %56.0'sı, kitap dağıtılanlardan %66.0'sı, kitap ve eğitim birlikte verilen grupta %72.0'si doğru cevap verirken son testte bu oran sırasıyla %70.0, %82.0, %72.0'ye çıkmıştır. Kişinin günlük alması gereken yağın ne kadarını hangi yağdan almalıdır sorusuna verdikleri cevaplar yüz yüze eğitim verilen grupta ön testte %66.0, kitap dağıtılanlarda %28.0, kitap ve eğitim birlikte verilen grupta %16.0'sı doğru cevap verirken son testte bu oran sırasıyla %66.0, %30.0, %92.0'ye yükselmiştir. Besinlerin satın alınmasında tüketicilerin korunması açısından nelerin incelenmesi gereklidir sorusuna verdikleri cevaplar, yüz yüze eğitim verilen grupta ön testte %20.0'si, kitap dağıtılanlarda %38.0, kitap ve eğitim birlikte verilen grupta %24.0, doğru cevap verirken, son testte bu oran sırasıyla %46.0, %44.0, %70.0'e çıkmıştır. Buna göre yalnız kitap dağıtılan öğrencilerde başarı oranı yüzyüze eğitim ve eğitim yanında kitap verilenlere göre düşük bulunmuştur. Üç buçuk ay sonra öğrenmenin kalıcılığı testi uygulanarak, beslenmenin tanımına son testte %94.7'si doğru cevap verirken, kalıcılık testinde bu oran %50.0'ye düşmüştür. Aynı sonuçlar sağlığın tanımı, diyette posa bulunup bulunmaması gibi sorularda da aynı sonuçlar elde edilmiştir. Öğrenciler, bilgiler tekrar edilmediği sürece unutulabilmektedir. Eğitimin kalıcılığını ve davranış değişikliğinin oluşabilmesi için eğitimin sürekliliği önemlidir.
Özet (Çeviri)
Turkish - Greek demographic exchange constitues the major part of Lousanne Treaty.. The practice of the swap of population is an important event for each country, its application was problematic between Turkey and Greece, until 1934 and caused the relations to become tense and forced two countries to a war. In order to fintl a solution to the problems aroused from the application of the swap, they ha(| to sign a treaty in 1 926, 1 930, 1 933. The matter |«as examined in a chrono logical order. In introductory part the historical progress of Turkish - Greek relations until the First World War summarized. TheMnformations were given absout the situations of Greek t ? ? under Ottoman administration, their rights and living standards, the causes of Greek insurrections broken out in earlier 1 9th century, its developement and the independence |of Greece gained thanks to external supports. The book p'lso gives informations about the expansionist and hostile policy followed bylGreece since its foundation, about the historical progres of the practice of demographic exchange and the treaties signed after Balkan Wars. In the first fart, the causes ihad forced two countries to a demographic exchange were examined; Hostilities and lack of confidence were shown as a major cause for friction between 2 nations. The provocations and supports of the European cauntries were given as a proof to trfe occurence of this incident. The activities of Greek associations arid trie röle played by Greec patriarchate were also quoted, in addition, the exuberances and treachery and cruelty of Greek and Greek army during the first World and İdependanee War were discussed. In the seccjhd part the problem of demographic exchange in Lousanne Treaty was.examined The meeting cf t&e Conference,, the ?.foundation of exchange sufo-co.rmittee and negotiations were recounted. The Turkish - Greek demcprapN'* exchange contract was signed on 30 th January 1923 in îh»s contract. demc.craph'C exchange concept, financial End juridical' matters »....Afo c!eeir a'ld vv.'firottntriçş 'reached k> 3n sor6!©ment. ;ft vî'te Cmo -jBrt. the raüficaLİon of the üemograohic excnange ccvrceoi «no ; ftii'cançt tniO operaııcn ânci uie problems arisen goIihü >h> «dduCsügi'İ u u ^iUtw^vuv ;>ıı^i^. **t\jiL,ii wlt^O^« »*140 and settling. In this part, the problems of Greek living in İstanbul and their establishment, the problem of Patriarchate and confiscation of the properties were quoted. The treaties signed in Athene in 1926 and in Ankara in 1930 in order to find a solution to the problems to West Thracian Turks were also discussed. ; In this part, the transport of exchanged people, their feeding and subsistence, their settling, the give aut of estates, the support and facilities i given to these peaple were examined. f. in the 4th part the pay to the exchanged people, the donation of the estates in return for rent, the dept-law, a banloned properties and properties left by people who aren't subject to demographic exchange, juridical judgements, the give out of title - deed of leal estates and the difficulties Turcey and Greece faced in solving them wens mentionned. In the fifth and last part, the application of the demographic exchange concept was given. A tableau that shows whare and how many peaple are to be settled, the long and short term results! of the demographic exchange practice were examined. Economical anjd political results and their contribution to the friendship were dealt. "Çhe present situation was also discussed. I ?