Dış ticaret hadlerinin gelişimi ve Türkiye üzerine bir uygulama
The development of terms of trade and trend case study of Turkey
  1. Tez No: 87538
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAMİL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ KONUKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET 1980'li yıllardan itibaren Türkiye dış ticarette önemli bir liberalizasyon yaşamıştır. Aynı yıllarda uluslararası ticaret önemli bir ivme kazanmış küreselleşme, bölgesel pazarların korunması gibi kavramlar eşanlı olarak literatürde geniş bir yer bulmaya başlamıştır. Uluslararası arenada dış ticaret endüstriler arası ticaret halini almaya başlamış ancak 1950'lerde ilk defa ortaya atılan Singer- Prebisch tezi AGÜ'lerin dış ticaretten kazançları konusunda bu gelişmelere önemli bir alternatif oluşturabilecek hale gelmiştir. GATT görüşmeleri sırasında AGÜ'ler üzerinde dış ticaret liberalizasyonu konusunda önemli baskılar yapılmıştır. Bu da doğal olarak AGÜ'lerin dış ticaret kazançları konusunda hem teorik hem amprik çalışmaları ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmayla dış ticaret hadlerinin Singer-Prebisch tezi çerçevesinde gelişmiş ülkeler aleyhine gelişip gelişmediği Türkiye baz alınarak incelenmeye çalışılmıştır. 1969-1998 verilerini kullanarak Türkiye için dış ticaret hadleri trend analizi ve gelir etkisi hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu trend analizleri kullanılarak geleceğe yönelik öngörüler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has experienced a sharp foreign trade liberation since 1980. At the same time international trade has improved significantly, some new concepts like globalization and protection of the regional markets have began take to play an important role in the economic literature simultaneously. In the international field, inter- industry trade has a major percentage share of the world trade; Singer-Prebisch thesis which has claimed first in the 1950's that terms of trade has been deteriorating for the exporters of basic goos is an important alternative to these developments discussed above. Developed countries had been putting pressure on developing countries during GAAT rounds. This pressure has lead to both the oretical and emprical studies about least developed countries foreign trade problems. In this study, we hava used the Singer-Prebisch thesis to analyse whether terms of trade improve against developing countries utilising the 1969-1998 observations of Turkey's terms of trade. In addition to we hava figured out the income effect of Turkey's foreign trade and we regressed the trend of Turkey's terms of trade to forecast the figures of the years 1999, 2000, 2005, 2010. ii