Üniversite öğrencilerine verilecek beslenme eğitiminin beslenme davranışlarına olan etkisinin incelenmesi
Research on the effect of nutritional training to be provided to university students on their nutritional behaviours
  1. Tez No: 87540
  2. Yazar: FULYA AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Bu araştırma, üniversite öğrencilerine verilen beslenme eğitiminin, öğrencilerin davranışlarında ne gibi değişiklikler olduğunu belirlemek, uygulanan eğitim modellerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bu çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiş, araştırma kapsamına 200 öğrenci alınmıştır. Birinci aşamada, öğrenciler hakkında genel bilgi edinmek için anket uygulanmış ve durum saptaması yapılmıştır. İkinci aşamada ise öğrencilerin temel beslenme bilgisini ölçmek amacıyla eğitim, bu eğitim programlarına yönelik anket hazırlanmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrenciler dört gruba ayrılmış ve uygulama bu dört grupta yapılmıştır. I. Grup kontrol grubu, bu gruba hiç eğitim verilmemiştir. II. Gruba yüz yüze eğitim verilmiş III. Gruba yüz yüze eğitim verilerek, verilen eğitimi içeren bir de el kitabı dağıtılmıştır. IV. Gruba ise yüz yüze eğitim verilmeyerek sadece el kitabı dağıtılmış ve okumaları istenmiştir. Deney gruplarına ve kontrol grubuna eğitimden önce ve eğitimden dört hafta sonra test uygulanmış aynı test üç buçuk ay sonra bütün gruplara tekrar verilerek öğrenmenin kalıcılığı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yüzyüze eğitim verilen grupta ön testte beslenmenin tanımına %38.0'i kitap dağıtılanlarda %56.0'sı, kitap ve eğitim verilen grupta %40.0'ı doğru cevap verirken, son testte bu oran sırasıyla %72.0, %48.0,%80.0'e çıkmıştır. Yüzyüze eğitim verilen grupta ön testte öğünlerimizde alınmasının besin değerini yükselttiği tahıllar ile kurubaklagillerin bir arada alması gerekmektedir. Verilen cevaplar %36.0, kitap dağıtılanlarda %54.0, kitapve eğitim birlikte verilen grupta %32.0'si doğru cevap verirken, son testte bu oran sırasıyla %72.0, %56.0, %96.0'ya çıkmıştır. Yüzyüze eğitim verilen grupta ön testte yeterli ve dengeli beslenme cevabını vermeleri gereken öğrencilerin %56.0'sı, kitap dağıtılanlardan %66.0'sı, kitap ve eğitim birlikte verilen grupta %72.0'si doğru cevap verirken son testte bu oran sırasıyla %70.0, %82.0, %72.0'ye çıkmıştır. Kişinin günlük alması gereken yağın ne kadarını hangi yağdan almalıdır sorusuna verdikleri cevaplar yüz yüze eğitim verilen grupta ön testte %66.0, kitap dağıtılanlarda %28.0, kitap ve eğitim birlikte verilen grupta %16.0'sı doğru cevap verirken son testte bu oran sırasıyla %66.0, %30.0, %92.0'ye yükselmiştir. Besinlerin satın alınmasında tüketicilerin korunması açısından nelerin incelenmesi gereklidir sorusuna verdikleri cevaplar, yüz yüze eğitim verilen grupta ön testte %20.0'si, kitap dağıtılanlarda %38.0, kitap ve eğitim birlikte verilen grupta %24.0, doğru cevap verirken, son testte bu oran sırasıyla %46.0, %44.0, %70.0'e çıkmıştır. Buna göre yalnız kitap dağıtılan öğrencilerde başarı oranı yüzyüze eğitim ve eğitim yanında kitap verilenlere göre düşük bulunmuştur. Üç buçuk ay sonra öğrenmenin kalıcılığı testi uygulanarak, beslenmenin tanımına son testte %94.7'si doğru cevap verirken, kalıcılık testinde bu oran %50.0'ye düşmüştür. Aynı sonuçlar sağlığın tanımı, diyette posa bulunup bulunmaması gibi sorularda da aynı sonuçlar elde edilmiştir. Öğrenciler, bilgiler tekrar edilmediği sürece unutulabilmektedir. Eğitimin kalıcılığını ve davranış değişikliğinin oluşabilmesi için eğitimin sürekliliği önemlidir.Eğitim verilen grupların eğitimden yararlanma durumları ve kullanılan eğitim modellerinin etkinliği değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda eğitim, kitap+eğitim grupları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Etkin ve sürekli verilebilecek beslenme eğitiminin, beslenme bilgi düzeyinin artırılması yanlış inanç ve tutumların düzeltilmesi açısından önem taşıdığı sonucuna varılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been planned and conducted to determine what kind of changes nutrition training supplied to the university students invoke in the students behaviour, and to evaluate effectiveness of the training models implemented. This study has been carried out at two stages, included in the fist stage of which, are 200 students. At the first stage, a questionnaire has been implemented to obtain general information about the students and their status has been determined. At the second stage, a training program and a questionnaire oriented towards such training have been prepared for the purpose of measuring basic nutritional information of the students. Students which have been included in this study have been divided into four groups and implementation has been carried out on these four groups. Group I is control group and has received no training. Group II received face to face training and group III received face to face training as well as a handbook covering the training they received. Group IV has not received face to face training and but only handbook and been asked to read it. Tests have been applied to test groups and control group both prior and four weeks after the training and the same tests have been given to all the groups again, three and a half months after the training in order to test permanency of the training. The results obtained have been evaluated statistically. While 38.0% of the participants of the group which received face to face training and 56.0% of those participants who received handbooks and 40.0% of those participants who received both training and handbook gave a correct answer to the question related to the description of the nutrition, at the final test these rates increased up to 72.0%, 48.0%, 80.0% respectively. While correct answers of those who have received face to face training, those who have received books, and those who have received both books and face to face training given to question of“why need to receive cereals and IVlegumes at the meals”at the preliminary test are 36.0%, 54.0% and 32.0% respectively, at the final test, these rates have increased up to 72.0%, 56.0%, 96.0% respectively. while 56.0 % of the students who received face to face training, 66.0 % of the students who received books and 72.0 % of the group who received books together with face to face training having to give ansver of“ adequate and balanced nutrition”at the preliminary test gives correct answer, these rates at the final test have reached up to 70.0%, 82.0% and 72.0% respectively. while correct answers of those who received face to face training, 28.0 % of those who received books, and 16.0 % of those who received both books and face to face training to the question of“from which the food and at what rate fats are needed by individuals daily must be obtained”are 66.0%, 28.0% and 16.0% respectively at the preliminary test, these rates at the final test reached up to 66.0%, 30.0%, 92.0% respectively. while correct answers of those who have received face to face training, those who have received books and those who have received both books and face to face training to the question of“in purchase of food, which factors must be examined”at the preliminary test are 20.0%, 38.0% and 24.0% respectively, these rates at the final test have increased up to 46.0%, 44.0%, 70.0% respectively. Accordingly, performance of those students who have received only books, are found to be lower than those who received face to face trainig and books. While, implementing training permanency test after three and half months later, 94.7 % of the students who received correct answer to the description of nutrition at the final test, this rate has dropped down to 50.0 % at the permanency test. The same results have been obtained to the such questions as description of healt, existence of fibres in diet etc. The students can forget the information unless itis repead. For permanency of the training and occurrence of behavioural changes, it is important to make training continuous. It has been evaluated that the extent the trained groups benefited from the training andeffectiveness of training models used. As a result of this study, a meaningful difference has been found between training, book+training groups. It is concluded that an effective and continuously administered training is important for it can increase nutrition awareness and knowledge of individuals and improve their manner. VI