Yeni kalikseren içeren polimer esaslı membranların hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulamaları
Preparation, characterization, and applications of new calixarene-containing polymer-based membranes
  1. Tez No: 875390
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDAHMET ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, 1-(2-furoil)piperazin bağlı kaliks[4]aren türevi bileşik kullanarak yeni kaliksaren-modifiye polimerik membranların (Kaliks&Membran) hazırlanması ve bu membranların karakterizasyonu yapılarak, Cr(VI) iyonuna karşı ayırma ve taşıma işlemlerinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Hazırlanan Kaliks&Membran'ın yapısı ve yüzey morfolojisi, termo gravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi (FTIR) kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca Kaliks&Membran kullanılarak yapılan deneysel çalışmalarda; donnan diyaliz sistemi kullanılarak optimum pH, optimum zaman aralığı, optimum başlangıç Cr(VI) derişim değerleri belirlenerek; Cr(VI) taşınım kapasitesi ultraviyole ve görünür bölge spektrometresi (UV-VIS) kullanılarak hesaplanmıştır. Gerçekleştirilen taşıma deneylerinde akış hızı değerleri (J), transfer katsayısı (k), geçirgenlik katsayısı (P) ve geri kazanım değerleri (RF) hesaplanmıştır. Sonuç olarak, Kaliks&Membran'ın Cr(VI) iyonu için taşıyıcı olarak kullanılabildiği ve taşıma deneylerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiği gözlenmiştir. Aynı zamanda Kaliks&Membran'ın kararlılığı ve tekrar kullanılabilirliği yapılan deneylerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the preparation of new calixarene-modified polymeric membranes (Calix&Membrane) using 1-(2-furoyl)piperazine-bonded calix[4]arene derivative compound, the characterization of these membranes, and their usability in separation and transportation processes against Cr(VI) ion were investigated. The structure and surface morphology of the prepared Calix&Membrane were determined using thermo gravimetric analysis (TGA), scanning electron microscope (SEM) and fourier transform infrared spectrometry (FTIR). In addition, in experimental studies using Calix&Membrane; By determining the optimum pH, optimum time interval, and optimum initial Cr(VI) concentration values using the donnan dialysis system; Cr(VI) transport capacity was calculated using ultraviolet visible spectrometry (UV-VIS). In the transport experiments carried out, flux values (J), transfer coefficient (k), permeability coefficient (P) and recovery values (RF) were calculated. As a result, it has been observed that Calix&Membrane can be used as a carrier for Cr(VI) ion and the transport experiments were carried out successfully. At the same time, the stability and reusability of Calix&Membrane has been confirmed by experiments.