Farelerde fipronil ile indüklenen oksidatif stres, yangı ve apoptozise karşı malvidinin koruyucu etkisi
Protective effect of malvidin against fipronil-induced oxidative stress, inflammation and apoptosis in mice
  1. Tez No: 875419
  2. Yazar: SİMGE GARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOCASARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada farelerde fipronil ile indüklenen oksidatif stres, yangı ve apoptozise karşı malvidinin koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Araştırmada toplam 48 adet CD-1 erkek fare kullanıldı. Kontrol, fipronil, malvidin ve malvidin+fipronilin birlikte verildiği grup olmak üzere toplam 4 grup (n:12) oluşturuldu. Kontrol grubuna 14 gün süreyle gavaj ile %0,1 dimetilsülfoksit (DMSO) içeren %0,9'luk NaCl (5 mg/kg c.a) verildi. Fipronil grubuna 14 gün süreyle 5 mg/kg/c.a/gün gavajla fipronil, malvidin grubuna 14 gün süreyle 5 mg/kg/c.a/gün (% 0,9'luk fizyolojik NaCl içinde) gavajla malvidin hidroklorür uygulandı. Malvidin+fipronilin birlikte verildiği gruba ise ise malvidin hidroklorür (5 mg/kg/c.a/gün gavajla), fipronil (5 mg/kg/c.a/gün gavajla) uygulamasından 2 saat önce 14 gün süreyle verildi. Araştırma 15. günde sonlandırıldı ve farelerden kan, karaciğer, böbrek ve beyin örnekleri alındı. Serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST) enzim etkinlikleri ile kreatinin ve kan üre azotu (BUN) düzeyleri analiz edildi. Karaciğer, böbrek ve beyin homojenatlarında süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), siklooksijenaz-2 (COX-2) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) etkinlikleri ile glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), nükleer faktör kappa B2 (NF-κB2), nükleer transkripsiyon faktörü eritroid-2 benzeri faktör 2 (Nrf2), interlökin-1β (IL-1β) ve 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer, böbrek ve beyin örneklerinde histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the protective activity of malvidine against fipronilinduced oxidative stress, inflammation and apoptosis in mice. A total of 48 CD-1 male mice were used in the study. A total of 4 groups (n:12) were formed as control, FPN, MLV and MLV+ FPN groups. The control group received 0.9% NaCl (5 mg/kg c.a) containing 0.1% dimethylsulfoxide (DMSO) by gavage for 14 days. FPN group received FPN by gavage at 5 mg/kg/b.w./day for 14 days and MLV group received malvidin hydrochloride by gavage at 5 mg/kg/ b.w./day (in 0.9% NaCl) for 14 days. In the group in which MLV+ FPN was given together, malvidin hydrochloride (5 mg/kg/b.w/day by gavage) was given 2 hours before fipronil (5 mg/kg/b.w/day by gavage) for 14 days. The study was terminated on day 15 and blood, liver, kidney and brain samples were collected from the mice. Serum samples were analyzed for alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase (AST) enzyme activities, creatinine and blood urea nitrogen (BUN) levels. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), inducible nitric oxide synthase (iNOS), cyclooxygenase-2 (COX-2) and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) activities and glutathione (GSH) levels were analyzed in liver, kidney and brain homogenates, malondialdehyde (MDA), nuclear factor kappa B2 (NF-κB2), nuclear transcription factor erythroid-2-like factor 2 (Nrf2), interleukin-1β (IL-1β) and 8-hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG) levels were measured. Histopathologic and immunohistochemical examinations were also performed in liver, kidney and brain samples.