Ortopedi kliniğinde yatan hastaların, hemşirelik bakımını algılayışlarının stresle başa çıkma tarzları üzerine etkisi
The impact of inpatients'perceptions of nursing care on coping styles with stress in the orhopedic clinic
- Tez No: 875420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma ortopedi kliniğinde yatan hastaların hemşirelik bakımını algılayışlarının stresle başa çıkma tarzları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel desende planlandı ve gerçekleştirildi. Bu çalışma, İstanbul ili Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 100 hasta oluştururken örneklemini ise evreni bilinen örneklem yöntemi ile hesaplanan 75 hasta oluşturmuştur. Çalışmanın verileri tarihleri 22.06.2023-01.08.2023 arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Bu araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayış Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz yapılmıştır. Hastaların cinsiyet gibi iki gruplu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Independent Sample T testi, üç grup veya daha fazla değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında One Way ANOVA Testi kullanılmıştır. Gruplar arasında farklılık görülen değerlerin hangi grup bileşeninden kaynaklandığını belirlemek içinde Post Hoc Testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayış Ölçeği puan ortalaması 62,49±15,23 Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeğinin (SBÇTÖ)-Toplam 85,44±9,89 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Inpatient Orthopedic Clinic Patients' Perceptions of Nursing Care on Their Coping Styles with Stress This research was designed and conducted in a descriptive and cross-sectional manner to determine the impact of inpatient orthopedic clinic patients' perceptions of nursing care on their coping styles with stress. This study was conducted at the Orthopedic Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital in Istanbul, Turkey. The population of the study consisted of 100 patients, while the sample size was determined as 75 patients using the known population sampling method. Data collection was conducted through face-to-face interviews between June 22, 2023 and August 1, 2023. The data for this research were collected using a Personal Information Form, the Patients' Perception of Nursing Care Scale, and the Coping Styles with Stress Scale. The data analysis was conducted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Package Program. Independent Sample T-test was employed to compare scale scores between dichotomous variables such as patients' gender, while One-Way ANOVA Test was utilized to compare scale scores with three or more variables. Post Hoc Tests were applied to determine the source of differences observed among groups. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between scales.