Tefsiru'l-Kur'an bi'l-Kur'an fî Munazarati'l-haydeti li'l-Kinânî ve Subulu'l-istifadeti minha fî'r-Reddi ale'l-Kur'aniyyîn ve't-Tekfîriyyîn
تفسيرُ القرآن بالقرآن في مُنَاظَرَةِ (الحَيْدَة) للكِنَانِي وسُبُلُ الاِستِفادةِ مِنها في الرَّدِّ على القُرآنِيِّينَ والتَّكفِيرِيِّين
- Tez No: 875430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT HAKKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
"Mutezile'nin (Kur'an'ın yaratılışı) konusu, İslam mezheplerinin tartışmalarında ve kitaplarında büyük bir yer kaplamıştır. Bu tartışmalardan biri, Abbasi döneminde, Abbasi halifesi Me'mun'un himayesinde gerçekleşen Haydete Münazara'dır. Bu münazara, Sünni ve Cemaat mensubu temsilcisi Abdulaziz el-Kenanî ile Mutezile'den bir grup temsilcisi olan Bişr bin Gayyâth el-Merîsî arasında gerçekleşmiştir. Bu münazarada, tarafların çoğu aşamasında Kur'an'ı Kur'an ile tefsir etmeleri, rakiplerin delillerine cevap vermek için kullanılmıştır. Bu tür bir tefsire dayanmanın hükmü nedir? En önemli kuralları ve koşulları nelerdir? İslam'a mensup bazı kişilerin, örneğin Harici mezhebine bağlı olanların ve Kur'anilikçilerin şüphelerine karşı cevaplama konusundaki önemi nedir? Haydete Münazara'nın önemi nerede yatmaktadır? Araştırmacı diğer münazaralardan ziyade neden bunu seçti? Bu münazaranın, İslam hukukunun hükümlerini çıkarmada sadece Kuran-ı Kerim'e dayanan ve tüm veya çoğunu Peygamber'in sünnetini terk eden kişilere karşı nasıl bir rolü vardır? Bu sorular ve benzerleri bu araştırmanın merkezini oluşturur ve araştırmacı bu konuda Haydete Münazara'yı kullanarak her iki tarafın metodolojilerine ve şüphelerine cevap verme modeli olarak kullanmıştır. Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmacı araştırmanın anahtar kavramlarını tanıtarak bölümlere giriş yapmıştır. İlk bölümde tefsir türlerini, genel olarak tefsirin hükmünü ve kurallarını açıklamış, özellikle Kur'an'ı Kur'an ile tefsiri ele almıştır. İkinci bölümde Haydete Münazara'yı ve katılımcılarını tanıtmış ve önemini vurgulamıştır. Üçüncü bölüm ise araştırmanın özü ve meyvesidir. Araştırmacı, Bişr'in Kur'an'ın yaratılışında tezini ve Kur'an-ı Kerim'e dayandığı delillerini ele almış ve bunlara karşı Abdulaziz el-Kenanî'nin nasıl tartıştığını ve delillerine nasıl cevap verdiğini incelenmiştir. Araştırmacı, Bişr'in delil sunma ve kendi fikrini dayatma metodunu, Harici mezhebi ve Kur'anilikçilerin metodlarıyla karşılaştırmış ve bu metodların ne kadar benzer olduğunu ve Kenanî'nin tartışmayı yönetmedeki yetkinliğinin, bu tür şüphelere karşı cevaplama konusunda örnek alınabilecek bir metod olabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmacı, bu tür şüphelerin ve benzerlerinin cevaplanması için birkaç unsura ihtiyaç olduğunu ve bu unsurlardan bazılarının diğerlerine bağımlı olduğunu sonuçlandırmıştır. Bu unsurların en önemlileri, Allah'a ihlas, bilgi konusunda yetkinlik, etkili argümanlar, cesaret ve bu şüphelere karşı mücadelede bilgelik kullanmaktır. Araştırmacı, bu cevapların meyvelerini almak için medya kanallarının ve sosyal iletişim araçlarının kullanılmasının gerekliliğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of the“Qur'an's creation”concerned a larg speace of the muslims sects's books and debates .And one of them is“ALHayda”debate which took place in the“ALappasid”era, exactly in the“Appasid Caligh's palace”,and under his supervision ,between represedentative of the sunnis“Abdulaziz Elkenani”and representative of Almo'utazela sect“Bishr Ben Ghayath ALmarisi”.It was prominent that the both debate's parties were depended on the interpretation of Qur'an by Qur'an in most stages to respond proofs of eachothers. So, what is the judgment of that depended on this interpretation type not other types? what is promintentest rules and conditions of that depended, what is its important in response against some of the Islamic affiliated's suspictions, like“khawarij ALAssr the Takfiris”and“ The Qur'anyoun”?, what is the important of“ALHayda”debate? why it was choosen alone by the researcher ? and what is its rule in response against who depended only the“Holly Qur'an”to extract rules of islamic Sharia'a ,and left all or most of“ALsunna ALnabaweya”. All these questions are our axis in this research where the researcher depended on“ALHayda”debate,and made it as a sample that responds against those both sects and thier suspicions. This research consists of three chapters ,where the researcher smoothed it by definition of the research's keys, in the first chapter the researcher defined kinds of interpretation and their rules and conditions in general , and the interpretation of Qur'an by Qur'an especially ,in the second chapter he defined about“AlHayda”debate and its important and parties. But, the third chapter wsa core of the research and its harvest, where the researcher discussed through it the Qur'an creation case of“Bishr”, its method of deduction by the Holy Qur'an,and how did ELkenani discusse that case?,and how did he respond its proofs depended on proofs from the Qur'an itself? And in many places, the researcher made a comparison between Bishr's method of deduction and impose his opinion, and between“Khawarij Alassr”the takfiry's method at time ,and the Qur'anuon's method at other time,the researcher defined how similar those methods, and how did ELkenani's method response to“Bishr”suspicions,and his wise to manage the debate which could be a perfect method of response to the suspicions of both sects and their kinds. The researcher finished that the suspicions and their kinds must be responded by many rules whose can not be separated to each others. The most important of them is: The empowerment of knowledge,the convincing argument, the courage, and the wisdom against those suspicions and disprove them. As well as the researcher sees that we must active response by the media channels and the social media, to reach the harvest of the response, instead been locked up in minds and papers.