Hava araçlarına yapılan bakım-onarım işlemlerinin iş sağlığı vegüvenliği açısından değerlendirilmesi
Sevaluation of maintenance and repair processes on aircraf in terms of occupational health and safety
- Tez No: 875431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET RACİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim uçaklarına bakım-onarım yapılan alanlarda iş sağlığı ve güvenliği açısından karşılaşılabilecek tehlikeli durumların tespit edilerek, ortaya çıkacak risklerin tespit edilmesidir. Ayrıca bu risklere karşı alınabilecek tedbirlerin belirlenmesidir. Bu amaçla, Cessna-172 tipi uçakların eğitim uçuşlarının ve basit bakım-onarım işlemlerinin yapıldığı Selçuk THK Havaalanı ziyaret edilerek çalışma ortamında gözlem ve anket çalışması yapılmıştır. Uçak bakım – onarım sektöründeki iş kazaları ve meslek hastalıkları problemine karşı belirlenen amacın hedefine ulaşması bakımından, eğitim uçağı bakım – onarım faaliyetlerinin sürdürüldüğü işyerlerinde, risk analizi yapılması, yapılan risk analizinde tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi temel esastır. Yapılan risk analiziyle birlikte elde edilen bulgular, saha gözlemleri ve çalışanlarla yapılan anket çalışması ve görüşmeler neticesinde elde edilen bulgular çerçevesinde bir talimat listesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the hazardous situations that may be encountered in terms of occupational health and safety in areas where training aircraft maintenance and repair are carried out, and to identify the risks that may arise. It is also the determination of the measures that can be taken against these risks. For this purpose, Selçuk THK Airport, where training flights and simple maintenance-repair operations of Cessna-172 type training aircraft are carried out, was visited and observation and survey studies were conducted in the working environment. In order to achieve the goal set against the problem of occupational accidents and occupational diseases in the aircraft maintenance and repair sector, it is essential to carry out risk analysis in workplaces where aircraft maintenance and repair activities are carried out and to eliminate the nonconformities identified in the risk analysis. An instruction list was prepared within the framework of the findings obtained from the risk analysis, field observations and surveys and interviews with employees.