Temel yaşam desteği eğitiminde geribildirim cihazı etkinliği
Feedback device effectiveness in basic life support training
  1. Tez No: 875433
  2. Yazar: BERNA YERDELEN ECİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALİ ALTUNCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma ile KPR eğitimine katkı sağlamak, klasik yöntemin yanılabilir noktalarında teknolojiden objektif yarar sağlanabilirliği tespit etmek ve literatüre yeni bilgiler kazandırabilmek amaçlanmıştır. Yöntem: Prospektif deneysel bir çalışma olarak tasarlanan araştırmamıza Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görmekte olan 311 intörn hekim gönüllü katılım sağlamıştır. Çalışmamız ön-test, geribildirim olmadan ve geribildirim eşliğinde iki aşamalı uygulama, son-test basamaklarından oluşmaktadır. Uygulayıcılar, çalışma dahilinde teorik eğitim almadan mevcut bilgi düzeyleri ile ön-testi yantlamış ve erişkin-çocuk-bebek maketleri üzerinde ilk göğüs basısı uygulamasını geribildirim almadan gerçekleştirmişlerdir. Geribildirim eşliğinde ikinci uygulamayı gerçekleştirmişler ve uygulamalarını geribildirim doğrultusunda yönlendirmeleri beklenmiştir. Her aşamada cihaz ve bir gözlemci tarafından ayrı olarak değerlendirilerek kayıt altına alınmıştır. Uygulama ardından ön-test ile aynı soruları içeren son-test yanıtlanarak geribildirim cihazı ile uygulama ardından bilişsel düzeyde farklılık incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 132'si (%42,4) kadın,179'u (%57.6) erkek olmak üzere toplam 311 intörn hekim katılmıştır. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 23,5 ± 0,8 (22-29) idi. Erişkin maket üzerinde gerçek zamanlı geribildirimin etkisi karşılaştırıldığında; geri bildirim öncesi gözlemciler katılımcıların %33,7(n=105 ) 'ı göğüs basısı toplam kalitesini yeterli olarak değerlendirirken, geribildirimi varlığında bu oran %79,4 (n=247 ) saptanmıştır ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objevtives: The aim of this research is to contribute to CPR training, to determine the objective benefit of technology at the fallible points of the classical method, and to contribute new information to the literature. Method: 311 intern physicians studying at Ege University Faculty of Medicine voluntarily participated in our research, which was designed as a prospective experimental study. Our study consists of pre-test, two-stage application without feedback and with feedback, and post-test. Within the scope of the study, practitioners answered the pre-test with their current knowledge level, without receiving theoretical training, and performed the first chest compression application on adult-child-infant models without receiving feedback. They carried out the second application with feedback and were expected to direct their practices in line with the feedback. At each stage, it was evaluated separately by the device and an observer and recorded. After the application, the post-test containing the same questions as the pre-test was answered and the difference in cognitive level was examined with the feedback device. Results: A total of 311 intern physicians, 132 (42.4%) women and 179 (57.6%) men, participated in the study. The average age of the study participants was 23.5 ± 0.8 (22-29). When the effect of real-time feedback on the adult model was compared; Before feedback, observers evaluated 33.7% (n=105) of the participants as sufficient for the total quality of chest compressions, while in the presence of feedback, this rate was found to be 79.4% (n=247) and this difference was found to be statistically significant.