T.C. Merkez Bankasının piyasa müdahale araçlarının özel bankaların kredilendirmeleri üzerine etkileri
T.C. market intervention of the Central Bank tools private banks in the sector impacts on loans
- Tez No: 875435
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
T.C. Merkez Bankasının piyasa müdahale araçlarının Türk bankacılık sektöründe özel bankaların kredilendirmeleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada ilk olarak T.C. Merkez Bankası hakkında genel bilgiler verilmiş, para politikası amaç ve araçları ortaya konulmuştur. Sonrasında merkez bankasının piyasaya müdahale için kullandığı aktarım mekanizmaları anlatılmış ve ilgili literatür geniş biçimde verilmiştir. Son olarak konu ile ilgili ampirik bir analiz yapılmıştır. Ampirik olarak Türkiye ekonomisine Ocak-2011 ile Aralık-2022 örneklem dönemi seçilmiştir. Söz konusu dönem açık enflasyon hedeflemesinin uygulandığı ve 2008 küresel krizi sonrası değişen para politikalarının kapsandığı dönemdir. Diğer yandan ampirik modelde özel mevduat bankalarının toplam kredi hacmi ile enflasyon oranları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranları, gösterge niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kurları ve zorunlu karşılık oranları yer almıştır. Söz konusu dönem ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki ele alınmıştır. Ampirik yöntem olarak ARDL sınır testinin uygulandığı çalışmada kısa ve uzun dönem analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of the market intervention tools of the Central Bank of the Republic of Turkey on the lending of private banks in the Turkish banking sector were investigated.In the first study, T.C General information about the Central Bank is given, monetary policy objectives and tools are presented. Afterwards, the transmission mechanisms used by the central bank to intervene in the market are explained and the relevant literatureis given extensively. Finally, an empirical analysis has been made on the subject. The sample period between January-2011 and December-2022 was chosen for the Turkısh economy empirically. The priod in question is the period in which explicit inflation targeting was implemented and the monetary policies that changed after the 2008 global crisis were covered. On the other hand the empirical model includes the total loan volume of private deposit banks and inflation rates, the interest rates of the Central Bank of the Republic of Turkey , the indicative Central Bank of the Republic of Turkey rates and reserve requirement ratios. The relationship between the mentioned period and the independent variables is discussed. In the study, where ARDL nerve test was applied as an empirical method, short and long term analyzes were made.