Hastalarda güçsüzlük değerlendirme ölçeğinin geliştirilmesi
Development of powerlessness assessment scale in patients
- Tez No: 875443
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bireylerin iyileşmesini olumsuz etkileyen güçsüzlüğün ve boyutlarının tanımlanıp değerlendirmesinde geçerli ve güvenilir ölçme araçlarına gereksinim vardır. Bu araştırmanın amacı, hasta ve hemşirelerin değerlendirmesi ile hastaların güçsüzlük düzeyini belirleyecek bir ölçme aracı geliştirmektir. Araştırmanın örneklemini, temel bileşenler analizi için Yozgat il merkezindeki bir üniversite hastanesinde çalışan 304 hemşire ve yatan 309 hasta oluştururken, doğrulayıcı faktör analizi için aynı ildeki bir kamu hastanesinde görev yapan 165 hemşire ve yatan 166 hasta oluşturmuştur. Test-tekrar test analizi ise 20 hemşire ve 20 yatan hasta ile yürütülmüştür. Veriler, bilgi formu ve taslak Hastalarda Güçsüzlük Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Analizler sonucunda taslak ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0.75 tir. Temel bileşenler analizi için Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.90, Barlett testi X2=10118.96 (p0.05) dır. Bunun yanı sıra hastalara göre ölçek toplam puan ortalaması 3.79±0.75 ve hemşirelere göre 3.29±0.50'dir.
Özet (Çeviri)
Valid and reliable measurement tools are needed to identify and evaluate the perception of powerlessness and its dimensions that negatively affect the recovery of individuals. The aim of this study was to develop a measurement tool to determine the level of powerlessness of patients through the assessment of patients and nurses. The sample of the study for principal component analysis consisted of 304 nurses working in a university hospital in Yozgat city center and 309 inpatients, while the sample for confirmatory factor analysis consisted of 165 nurses working in a public hospital in the same city and 166 inpatients. Test-retest analysis was conducted with 20 nurses and 20 inpatients. Data were collected with the information form and the draft Patients' Powerlessness Assessment Scale. As a result of the analyses, the content validity index of the draft scale was 0.75. For the principal component analysis, Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.90, Barlett test X2=10118.96 (p0.05). In addition, the mean total scale score was 3.79±0.75 for patients and 3.29±0.50 for nurses.