Beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi hastalarında ameliyat öncesi açlık süresinin ameliyat sonrası insülin direnci indeksi ve glikoz düzeyine etkisinin incelenmesi
Surgical preoperative fasting duration effects on postoperative insulin resistance index and glucose levels in patients undergoing neurosurgery
  1. Tez No: 875452
  2. Yazar: ELİF GÜLER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, beyin ve sinir cerrahisi ameliyatı olan hastaların, ameliyat öncesi açlık sürelerinin ameliyat sonrasında insülin direncine ve glikoz düzeyine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Nicel araştırma türlerinden tanımlayıcı tipte planlanan bu çalışma, Nisan 2023 – Ekim 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde son bir yıl içinde ameliyat olan hastalar oluştururken, çalışma kriterlerine uygun olan 171 hasta örneklemini oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bireysel Özellikler Formu kullanıldı. Elde edilen veriler free trial version of SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırma verileri değerlendirilirken (sayı, yüzde, min-maks değerleri, medyan, ortalama, standart sapma) tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanıldı. Verilerin normalliği Kolmogrov-Simirnov testi ile araştırıldı. İki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U Testi kullanıldı. Değişkenlerin ilişkilerini incelemek için Sperman korelasyonu uygulandı. Hastaların tanıtıcı özelliklerine bakıldığında; %61.4' ünün kadın, yaş ortalamasının 52.38±14.92, BKİ ortalamasının 27.32±4.86 olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan hastaların %69' unun sigara kullanmadığı, %78.9'unun daha önce ameliyat olduğu belirlendi. Hastalar tıbbi tanılarına göre değerlendirildiğinde %52.6'sının spinal cerrahi geçirdiği, %76'sının açık cerrahi olduğu ve %93.6'sının genel anestezi altında ameliyat olduğu saptandı. Hastaların ameliyat öncesi sıvı gıda sonrası açlık süresi ortalamasının 15.26± 2.87, katı gıda sonrası açlık süresi ortalamasının ise 16.79± 3.05 olduğu, kan glikoz düzeyi ortalamasının 118.24± 36.28 olduğu ve insülin direnci indeksi ortalamasının 3.43± 2.97 olduğu saptandı. Sonuç olarak bu araştırma, hastaların ameliyat öncesi açlık sürelerinin ameliyat sonrası insülin direncine ve glikoz düzeylerine etkisini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to investigate the effect of preoperative fasting duration on postoperative insulin resistance and glucose levels in patients undergoing neurosurgery. This descriptive type of quantitative research was conducted between April 2023 and October 2023 at the Neurosurgery Department of Bursa Uludağ University Health Practice and Research Center. The population of the study consisted of patients who underwent surgery at the Neurosurgery Department of Bursa Uludağ University Health Practice and Research Center within the last year, while the sample consisted of 171 patients who met the study criteria. The Individual Characteristics Form was used as the data collection tool in the research. The obtained data were analyzed using the free trial version of SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, median, mean, standard deviation) were used for the evaluation of research data. The normality of the data was examined using the Kolmogrov-Simirnov test. Mann-Whitney U Test was used for comparisons between two groups. Spearman correlation was applied to examine the relationships between variables. When examining the descriptive characteristics of the patients, it was determined that 61.4% were female, the average age was 52.38±14.92, and the average BMI was 27.32±4.86. It was found that 69% of the patients did not smoke, and 78.9% had undergone previous surgeries. When evaluated according to their medical diagnoses, it was determined that 52.6% had undergone spinal surgery, 76% had undergone open surgery, and 93.6% had undergone surgery under general anesthesia. The mean preoperative fasting duration after liquid food was 15.26±2.87, the mean fasting duration after solid food was 16.79±3.05, the mean blood glucose level was 118.24±36.28, and the mean insulin resistance index was 3.43±2.97. In conclusion, this research evaluates the effect of preoperative fasting duration on postoperative insulin resistance and glucose levels in patients.