Onkolojik gastrointestinal sistem cerrahisinde kaçırılmış bakım: Hasta ve hemşire gözünden ilişki ve nedenlerinin incelenmesi
Missed care in oncologic gastrointestinal system surgery: An examination of the relationship and its causes from the perspective of patients and nurses
- Tez No: 875451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, onkolojik gastrointestinal sistem cerrahisinde hasta ve hemşire gözünden kaçırılmış bakımın neler olduğunu ve nedenlerini saptamak ve değerlendirmek amacı ile nicel araştırma deseninden tanımlayıcı tipte planlandı. Şubat 2024- Nisan 2024 tarihleri arasında, özel bir hastanenin genel cerrahi servisinde gerçekleştirildi. Onkolojik gastrointestinal sistem cerrahisi geçiren hastalar ve bu hastalara bakım veren hemşireler çalışmanın evrenini oluşturdu. Örneklem ise çalışma kriterlerine uygun olan 216 hasta ve cerrahi servisi hemşirelerinin tamamından (n=30) oluştu. Veri toplama aracı olarak, Demografik Bilgi Formları ve hasta grubu için Misscare Anketi- Hasta; hemşire grubu için Karşılanmayan/Verilemeyen Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Anketi kullanıldı. Veriler, SSPS 25.0 istatistik paket programı ile değerlendirildi. Araştırma verileri sayı (n), yüzdelik dağılım (%), min-maks değerleri, ortalamalar (±standart sapma) ve tablolar ile ifade edildi. Veriler, Kolmogorov Smirnov testi ile araştırıldı ve değişkenlerin normal dağılmadığı tespit edildi. İki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U Testi kullanıldı. Hemşire grubunda katılımcıların: %81.8'inin kadın, yaş ortalamasının 29.12±4.85, % 93.9'unun lisans ve üzeri eğitime sahip, mesleki deneyim sürelerinin ortalama 6.39±5.17 yıl, bulunduğu klinikteki deneyim süresinin 3.82±3.63 yıl olduğu; %12.1 oranla ağız bakımının hiçbir zaman karşılanmadığı ve personel yetersizliğinin %93.9 oranla karşılanmayan bakımların sebebi olduğu bulundu. Hasta grubunda katılımcıların: %59.7'sinin erkek, yaş ortalamasının 59.77±12.82, hastanede yatış ortalamasının 7.15±6.20 gün olduğu, %50.5'inin daha önce hastanede yattığı, %56.5'sinin sağlık durumunu orta olarak tanımladığı, 4.70±0.19 ile en çok temel bakım boyutunun karşılanmadığı, olumsuz olay olarak %35 oranla damar yolu akışının tıkanıklığı olduğu bulundu. Sonuç olarak bu çalışma, onkolojik gastrointestinal sistem cerrahisinde hasta ve hemşire gözünden bakımların hangilerinin, ne sebeple karşılanmadığını değerlendirmekte ve hasta üzerinde nasıl bir sonuca sebep olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive descriptive study with a quantitative research design in order to determine and evaluate the causes of missed care from the patient and nurse perspective in oncologic gastrointestinal system surgery. It was conducted between February 2024 and April 2024 in the general surgery ward of a private hospital. Patients undergoing oncologic gastrointestinal system surgery and the nurses caring for these patients constituted the population of the study. The sample consisted of 216 patients who met the study criteria and all of the surgical ward nurses (n=30).Demographic Information Forms and Misscare Questionnaire-Patient for the patient group and Unmet/Unmet Nursing Care Needs Questionnaire for the nurse group were used as data collection tools. Data were evaluated with SSPS 25.0 statistical package program. Research data were expressed as number (n), percentage distribution (%), min-max values, means (± standard deviation) and tables. The data were analyzed by Kolmogorov Smirnov test and it was determined that the variables were not normally distributed. Mann Whitney U Test was used for two group comparisons. In the nurse group, 81.8% of the participants were female, the mean age was 29.12±4.85 years, 93.9% had a bachelor's degree or higher, the mean duration of professional experience was 6.39±5.17 years, and the mean duration of experience in the clinic was 3.82±3.63 years; it was found that oral care was never met with a rate of 12.1% and staff shortage was the reason for unmet care with a rate of 93.9%. In the patient group, 59.7% of the participants were male, the mean age was 59.77±12.82 years, the mean duration of hospitalization was 7.15±6.20 days, 50.5% had been hospitalized before, 56.5% described their health status as moderate, the most common basic care dimension was not met with 4.70±0.19, and the most common adverse event was obstruction of vascular flow with 35%. As a result, this study evaluates which care items are not met from the patient and nurse perspectives in oncologic gastrointestinal tract surgery, for what reasons, and shows what kind of consequences this may have on the patient.