İzmir bölgesindeki kedi ve köpeklerde cerrahiyi ilgilendiren sinir sistemi hastalıklarının prevalansı
Prevalance of nervous system diseases related to surgery in cats and dogs in İzmir region
- Tez No: 556910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada İzmir Bölgesinde yerleşik veteriner kliniklerine getirilen ve ameliyat gerektiren beyin-omurilik rahatsızlığına sahip değişik ırk, yaş ve cinsiyette sahipli ve sahipsiz kedi ve köpekler incelenerek operasyon geçiren hastaların belirlenmesi, operasyon teknikleri, kedi ve köpeklere göre bu operasyonların görülme sıklığı, operasyona karar vermede kullanılan tanı yöntemleri ve post operatif başarı oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma esnasında operasyon endikasyonu olmayan nörolojik vakalar değerlendirme dışında tutulmuştur. Araştırma materyalini İzmir bölgesinde yerleşik veteriner kliniklerine getirilen ve cerrahi endikasyonu olan beyin omurilik hastalıklarına sahip 26 kedi ve 26 köpek oluşturmuştur. Kedi ve köpeklerde en sık rastlanan sinir sistemi probleminin 26 vaka ile trafik kazaları sonucu oluşan omurilik yaralanmaları (%50) olduğubunu 16 vaka ile yüksekten düşme sonucu omurilik yaralanmalarının izlediği (%30.76) tespit edilmiştir. Gelen vakaların çoğunlukla sahipli hayvanlar (%61.53) olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada hastalara operasyon öncesi nörolojik ağrı ve tepki derecelendirmesi yapılmış bu derecelendirmeler ile operasyon sonrası geri dönüşler 3 aylık periyotta incelenmiştir. Tedavilerde ağırlıklı teknik dorsal laminektomi ve dekompresyon cerrahisi olmuş ve ileri derece olguların operasyonlarının başarılı sonuçlanmasının güç olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak İzmir bölgesinde nöroşirurji vakalarının profilini belirlemek amacıyla yapılan bu retrospektif çalışmada hastalıklarının çoğunun omurilik kanalı ile ilişkili olduğu ve ileri derece ağrı ve duyarlılık yokluğunun post operatif olumsuz geri dönüşle dikkatte değer derecede orantılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the patients who have operation in different breed, age and sex who have cerebrospinal diseases in İzmir Region. The aim of this study was to evaluate the diagnostic methods and postoperative success rates. Neurological cases without operation indications were excluded from the study. The study material consisted of 26 cats and 26 dogs with cerebrospinal diseases with surgical indication for veterinary clinics located in İzmir region. The most common nervous system problem in cats and dogs was spinal cord injuries (50%) resulting from traffic accidents with 26 cases, followed by spinal cord injuries as a result of falling from height (30.76%). It was observed that the incoming cases were mostly owned animals (61.53%). In this study, preoperative neurological pain and response ratings of the patients were evaluated and postoperative returns were examined in a 3-month period. In the treatments, dorsal laminectomy and decompression surgery was performed and it was determined that the operation of the advanced cases was difficult. As a result, in this retrospective study conducted to determine the profile of neurosurgery cases in Izmir region, most of the diseases were associated with the spinal canal and the absence of severe pain and sensitivity was found to be proportional to the postoperative negative return.