Sağlıklı genç gönüllülerde lomber spinal manipulatif terapi 'nin otonom sinir sistemi üzerinde anlık etkisi
Immediate effect of lumbar spinal manipulative therapy on the autonomic nervous system in healthy young volunteers
- Tez No: 875460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, sağlıklı genç gönüllülerde lomber yüksek hızda düşük genlikte manipulasyonun otonom sinir sistemi üzerinde anlık etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 18-40 yaş arası sağlıklı ve gönüllü 60 katılımcı dahil edildi. Katılımcılara gerekli bilgilendirme yapılıp onay alındıktan sonra katılımcılar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Gruplarına göre her katılımcı lomber manipülasyon side postür ve sham manipülasyon uygulama gruplarına atandı. Lomber manipülasyon side postür grubuna uygulama öncesi 2 dakika Elite HRV CorSense cihazıyla kalp hızı değişkenliği verileri alındı, nabiz değeri kaydedildi. Yine aynı zaman diliminde DM102 Tansiyon aleti ile sistolik ve diastolik kan basınçları ölçüldü. Pulse Oksimetre (IK87) cihazı ile oksijen satürasyon değerleri ölçüldü. Ölçüm sonrası Lomber manipülasyon side postür grubuna manipülasyon uygulandı ve aynı ölçümler tekrarlandı. Sham manipülasyon grubuna da aynı ölçümler yapıldı , manipülasyon uygulandı ve uygulama sonrası ölçümler tekrarlandı. Elite HRV uygulamasıyla kalp hızı değişkenliği verileri analiz edildi, nabız, saturasyon, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri kaydedildi ve bulunan sonuçlar SPSS 29.0.2.0 istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to measure the acute effect of lumbar high-velocity low-amplitude manipulation on the autonomic nervous system in healthy young volunteers. 60 healthy and voluntary participants between the ages of 18-40 were included in the study. After the necessary information was given to the participants and their consent was obtained, the participants were randomly divided into 2 groups. According to their groups, each participant was assigned to lumbar manipulation, side posture and sham manipulation application groups. Before applying the lumbar manipulation to the side posture group, heart rate variability data were taken with the Elite HRV CorSense device for 2 minutes, and the pulse value was recorded. During the same period, systolic and diastolic blood pressures were measured with the DM102 Sphygmomanometer. Oxygen saturation values were measured with a Pulse Oximeter (IK87) device. After the measurement, manipulation was applied to the Lumbar manipulation side posture group and the same measurements were repeated. The same measurements were made to the sham manipulation group, the manipulation was applied and the measurements were repeated after the application. Heart rate variability data were analyzed with the Elite HRV application, pulse, saturation, systolic and diastolic blood pressure values were recorded, and the results were statistically evaluated using SPSS 29.0.2.0. In the intra-group comparison, while systolic (p= 0.012) and diastolic (p=0.001) blood pressure values decreased in the side posture application group, LN (p= 0.010), PNN50 (p=0.007), HF (p=0.001) rates increased (p< 0.05). The effect of side posture application on the autonomic nervous system was found to be statistically significantly greater than sham application.