Yaşlı bireylerde geriye doğru yürüme eğitiminin ayak biyomekaniği, denge ve kinezyofobi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of backward walking training on foot biomechanics, balance and kinesiophobia in elderly individuals: Randomized controlled study
  1. Tez No: 875461
  2. Yazar: AYŞE TORAMAN KARAGÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma huzurevinde kalan yaşlı bireylerde GDYE'nin ABEPH'ne, ayak postürüne ve fonksiyonlarına, alt ekstremite kas kuvvetine, denge ve mobilite yeteneğine, kinezyofobi durumuna ve düşme insidansına etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmamız GDYE ve İDYE grubuna randomizasyonu yapılan 52 birey ile tamamlandı. Bireylerin değerlendirilmesinde, SMMT, ZKYT, 10-mYT, 3-mGYT, 6DYT, ABEPH Değerlendirmesi, APİ, AFİ, SOKT, TKÖ, UDES kullanıldı. Çalışmamızda sekiz hafta, haftada iki gün, 50 dk bir gruba GDYE verilirken, diğer gruba da eşit süre ve sıklıkta İDYE verildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of BWT on AJPS, foot posture and functions, lower extremity muscle strength, balance and mobility ability, kinesiophobia status and fall incidence in older adults living in nursing homes. Our study was completed with 52 individuals who were randomized to the GDY and IDYE groups. Our study was carried out with 52 individuals who were randomized to the GDYE and IDYE groups. In the evaluation of individuals, SMMT, TUGT, 10-mWT, 3-mBWT, 6MWT, AJPS Assessment, FPI, FFI, Sit-Stand Chair Test, TKS and FES-I were used. In our study, one group was given BWT for 50 minutes, two days a week for eight weeks, while the other group was given FWT for equal duration and frequency.