Sistemik skleroz hastalarında ağız açıklığının yaşam kalitesi, anksiyete düzeyi ve beden algısı üzerindeki etkileri
The effects of mouth opening on quality of life, anxiety level, and body image in patients with systemic sclerosis
  1. Tez No: 875459
  2. Yazar: MERVE ERDOĞAN SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Sistemik Skleroz Hastalarında Ağız Açıklığının Yaşam Kalitesi, Anksiyete Düzeyi ve Beden Algısı Üzerindeki Etkileri Amaç: Sistemik Skleroz (SSk) deri ve iç organların fibrozisi ve vaskülopati ile karakterize, immün aracılı sistemik bir bağ dokusu hastalığıdır. SSk tanılı hastaların dış görünüşünde meydana gelen estetik ve fonksiyonel değişiklikler, hastaların psikolojik sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Bu çalışmada amacımız; SSk hastalarındaki psikolojik değişkenlerin, yaşam kalitesinin, hastalık aktivitesinin ağız açıklığı ile ilişkisini araştırmaktı. Çalışma sonucunda SSk hastalarının rutin takiplerinde yaşam kalitesi ve psikolojik durumlarının değerlendirilmesi, multidisipliner şekilde incelenmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Materyal ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Romatoloji ve İmmünoloji Bilim Dalı'na başvuran SSk tanısı ile takipli 99 hasta çalışmaya alındı. Klinik ve laboratuar parametreleri incelendi. Çalışmaya alınacak hasta grubuna bilgilendirme yapılarak, aydınlatılmış onam formu alındı. Hastaların son başvuru anındaki yaş, cinsiyet, ek kronik ve psikolojik rahatsızlık öyküsü gibi bilgileri kayda alındı. Sistemik Sklerozda Ağız Engeli Anketi (MHISS-T), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SAAS), DSÖ Yaşam Kalitesi Kısa Formu (WHOQOL-BREF), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS), Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanıldı. Modifiye Rodnan Deri Skoru (MRSS) kullanılarak dermal cilt kalınlığı hesaplandı. Hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde Eustar Aktivite İndeksi (EAİ) kullanıldı. İstatistiksel analiz, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Mouth Opening on Quality of Life, Anxiety Level, and Body Image in Patients with Systemic Sclerosis Objective: Systemic sclerosis (SSc) is a connective tissue disease that affects multiple organs and is characterized by fibrosis and vasculopathy of the skin and internal organs. Aesthetic and functional alterations in the physical appearance of patients with SSc may have an impact on their psychological well-being and overall quality of life. The aim of this study was to investigate the relationship between psychological variables, quality of life, disease activity, and mouth opening in patients with SSc. As a result of the study, it was aimed to evaluate the quality of life and psychological status of SSc patients in routine follow-up and to provide multidisciplinary examination. Materials and Methods: Ninety-nine patients with the diagnosis of SSc admitted to the Department of Rheumatology and Immunology, Balcalı Hospital, Çukurova University Faculty of Medicine, were included in the study. The patient group to be included in the study was informed and an informed consent form was obtained. Age, gender, history of additional chronic and psychological disorders at the time of the last admission were recorded. The Mouth Handicap in Systemic Sclerosis (MHISS-T), Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOQOL-BREF), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and Psychological Resilience scales were used. The dermal skin thickness was calculated using the Modified Rodnan Skin Score (MRSS). Eustar Activity Index (EAI) was calculated. Statistical analysis was performed using SPSS 25.0 package program.