Energy and exergy analysis of a naptha reforming process
Bir nafta reforming prosesinin enerji ve ekserji analizi
  1. Tez No: 875476
  2. Yazar: TAHA ASHEOOE ISSA ISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Petrol rafinasyonu enerji tüketiminin yüksek olduğu birçok fiziksel ayrıştırma ve kimyasal dönüştürme süreçlerini içermektedir. Günümüzde en önemli küresel sorunlardan biri olan küresel ısınmanın etkisi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle enerji tüketiminin fazla olduğu sanayi tesislerinin enerji verimliliğinin arttırılması ve enerji kayıplarının azaltılarak daha düşük miktarda enerji tüketilerek üretimin gerçekleştirilmesi önem kazanmaktadır. Termal proseslerin enerji verimliliğinin arttırılması ve enerji kayıplarının azaltılması amacıyla kullanılan en önemli araçlardan birisi termodinamiğin ikinci kanunu temelinde yapılan enerji ve ekserji analizleridir. Bu çalışmada, Salahuddin-1 Rafinerisi, Baiji, Irak'ta bulunan, nafta, benzin vb. ürünlerin oktan sayısının arttırıldığı nafta reformasyon tesisinin enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. AVEVA Pro/II Proses simülasyon programı kullanılarak tesisin gerçek çalışma şartlarında benzetimi yapılmıştır. Simülasyon modeli üzerinde gerçek çalışma şartlarında katalitik nafta reforming reaktörüne beslenen hidrojenin geri döngü akış hızı 30.000 kg/h'ten 35.000 kg/h'e çıkarılmıştır. Önerilen bu değişiklik sonucunda reforming ünitesinin enerji veriminde %2, ekserji veriminde %1'lik artış, ekserji tahribi ise 0,71 MW azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Petroleum refining involves numerous physical separation and chemical conversion processes that have high energy consumption. The impact of global warming, one of today's most significant global issues, is increasing day by day. Therefore, it is becoming more important to enhance the energy efficiency of industrial facilities with high energy consumption and to carry out production with lower energy consumption by reducing energy losses. One of the most important tools used to improve the energy efficiency of thermal processes and reduce energy losses is energy and exergy analysis based on the second law of thermodynamics. In this study, the energy and exergy analysis of the naphtha reforming facility, where the octane number of products such as naphtha and gasoline is increased, located at the Salahuddin-1 Refinery in Baiji, Iraq, was conducted. The simulation of the facility under actual operating conditions was performed using the AVEVA Pro/II Process simulation program. In the simulation model, the hydrogen recycle flow rate fed to the catalytic naphtha reforming reactor was increased from 30,000 kg/h to 35,000 kg/h under real operating conditions. This proposed change resulted in a 2% increase in the energy efficiency of the reforming unit, a 1% increase in exergy efficiency, and a 0.71 MW decrease in exergy destruction.