Oyunculukta çağdaş bir yaklaşım Chubbuck Tekniği ve Stanıslavskı sistemiyle karşılaştırılması
Comparison of contemporary approach in acting with Chubbuck Technique and Stanislavski system
  1. Tez No: 875502
  2. Yazar: ATAKAN CELBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KULLUK YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
On dokuzuncu yüzyılın gerçekçi tiyatro anlayışına karşı çıkan Konstantin Stanislavski, sistemiyle oyunculuk sanatına önemli bir miras bırakmıştır. Sistem, döneminin psikolojik ve bilimsel verileri dikkate alınarak deneysel çalışmalar sonucunda oluşturulmuştur. Stanislavski'nin yaşamının son yıllarına kadar üzerinde çalıştığı sistemi geliştirilebilir olması nedeniyle günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Zamanla geliştirilen birçok oyunculuk tekniğine ışık tutan sistem, Amerikalı oyuncu koçu Ivana Chubbuck'in oluşturduğu tekniğe de esin kaynağı olmuştur. Bu tez çalışması Amerika' nın sınırlarını aşan ve dünya üzerinde birçok oyuncunun yaratım sürecinde faydalandığı Chubbuck Tekniği'ni incelemektedir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Ivana Chubbuck'in çalışma hayatı ve 12 adımdan oluşan tekniğin her adımı akademik veriler dikkate alınarak yapılmıştır. İkinci bölümde tekniğin esin kaynağı olan Stanislavski sisteminin gelişim süreci ve sistem içindeki teknikler incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, toplanan veriler ışığında tekniğin, Stanislavski sistemiyle karşılaştırılması yapılmış olup, oyunculuk yaklaşımlarının benzer ve farklı yönleri belirlenmiştir. Bu çalışmayla literatüre yeni ve özgün bir çalışma kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Konstantin Stanislavski, who opposed the realistic theater conception of the nineteenth century, left a significant legacy to the art of acting with his system. The system was developed through experimental studies taking into account the psychological and scientific data of its time. Due to its potential for further development, the system that Stanislavski worked on until the end of his life holds considerable importance today. Shedding light on many acting techniques developed over time, the system also served as inspiration for the technique created by American acting coach Ivana Chubbuck. This thesis examines the Chubbuck Technique, which transcends the borders of America and has been utilized by many actors in their creative processes worldwide. The first part of the thesis, consisting of three sections, examines Ivana Chubbuck's professional life. Each of the 12 steps of the technique has been meticulously crafted, taking into account academic data. The second part explores the development process of the Stanislavski system, which served as the inspiration for the technique, and the techniques within the system. In the final section of the study, the technique is compared to the Stanislavski system based on the collected data, identifying both the similar and different aspects of acting approaches. This study aims to contribute a new and original work to the literature.