Palyatif bakım merkezinde immünonütrisyon ve standart nütrisyon desteği alan hastaların beslenme parametrelerinin ve prognostik nütrisyonel indekslerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional parameters and prognostic nutritional indexes of patients receiving immunonutration and standard nutrition support in a palliative care center
- Tez No: 875507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Palyatif bakım(PB) hastalarında malnütrisyon sık karşılaşılan bir durumdur. Malnütrisyonun olumsuz etkilerini önlemek için uygun beslenme desteği, doğru yoldan bireysel olarak planlanmalıdır. Araştırmanın amacı Ekim 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında S.B.Ü.Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi(Sultangazi) PB merkezinde yatan, immünonütrisyon(İMN) veya standart nütrisyon(SN) ürünleriyle tüple beslenme desteği(TBD) alan hastaların beslenme parametrelerinin ve prognostik nütrisyonel indekslerinin(PNİ) değerlendirilmesidir. Çalışmanın verileri hastaların genel bilgileri, beslenme desteğine ilişkin bilgileri, antropometrik ölçümleri, Norton Bası Yarası Riski skoru, NRS-2002 skoru, PNİ ve laboratuvar bulgularının yer aldığı hasta takip formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma; yaş ortalaması 69.3±18.8 yıl olan, hastanenin nütrisyon birimi tarafından TBD düzenlenen, 16 İMN ve 16 SN grubu olmak üzere toplam 32 hasta ile yürütülmüştür. İmmünonütrisyon ve SN gruplarının genel ve beslenme desteğine ilişkin bilgileri benzerdir. Sırasıyla en sık komorbiditeleri hipertansiyon, diyabetus mellitus ve serebrovasküler olaydır. Başlangıca göre hem İMN hem SN grubunda NRS-2002 skorları anlamlı derecede azalırken, yalnızca İMN grubunda PNİ anlamlı derecede artmıştır. Gruplar arasında hastaların vücut ağırlığı, üst orta kol çevresi, beden kütle indeksi ve diğer parametreleri kıyaslandığında başlangıç ve 10 gün ölçümleri ile 10 günlük değişimlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Prognostik nütrisyonel indeks ile NRS-2002 arasında başlangıçta ve 10.günde istatistiksel olarak anlamlı uyum saptanmamıştır. Sonuçta tüm hastaların malnütrisyon riskleri azalmıştır ve PB'de beslenme desteği verilmesi, belki de yaşamının son zamanlarında olan bu hastaları malnütrisyonun olumsuz etkilerinden korumak ve palyatif huzurlarını sağlayabilmek için bir umuttur. Ayrıca verilerimiz PNİ'nin beslenme taraması amacıyla kullanılmasını önerecek derecede yeterli kanıt sağlamamakla birlikte TBD oranının yüksek olduğu PB hastalarında daha fazla çalışmaya gereksinim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a common condition in palliative care (PC) patients. In order to prevent the negative effects of malnutrition, appropriate nutritional support should be planned individually and correctly. The aim of the study was to evaluate the nutritional parameters and prognostic nutritional indexes (PNI) of patients receiving tube feeding support (TBF) with immunonutrition (IMN) or standard nutrition (SN) products and hospitalized in the PB ward of SBU Haseki Training and Research Hospital (Sultangazi) between October 2023 and May 2024. The data of the study were collected through the patient follow-up form, which included the general information of the patients, information on nutritional support, anthropometric measurements, Norton Pressure Sore Risk Score, NRS-2002 score, PNI and laboratory findings. The study was conducted with a total of 32 patients, 16 in the IMN and 16 in the SN group, with a mean age of 69.3±18.8 years, and who were given TBF by the hospital's nutrition unit. The immunonutrition and SN groups had similar general and nutritional support information. The most common comorbidities were hypertension, diabetes mellitus and cerebrovascular accident, respectively. While NRS-2002 scores decreased significantly in both IMN and SN groups compared to baseline, PNI increased significantly only in the IMN group. When the patients' body weight, mid-upper arm circumference, body mass index and other parameters were compared between the groups, no statistically significant difference was found in the baseline and 10-day measurements and 10-day changes. No statistically significant agreement was found between PNI and NRS-2002 at baseline and 10th day. In conclusion, the malnutrition risks of all patients decreased and nutritional support in PB is perhaps a hope to protect these patients in the last years of their lives from the negative effects of malnutrition and to provide palliative peace. In addition, although our data do not provide sufficient evidence to recommend the use of PNI for nutritional screening, they indicate that further studies are needed in PD patients with a high rate of TBF.