Kentsel tasarımda su duyarlılığı: İklime bağlı su kıtlığına dayanıklılık oluşturmanın ve sürdürülebilir su yönetim sistemlerine ulaşmanın yolu: Bursa örneği
Water sensitive urban design: The path to building resilience against climate-related water scarcity and achieving sustainable water management systems: The case of Bursa
  1. Tez No: 875509
  2. Yazar: ABDULRAHMAN MUSTAFA ISMAIL SOLIMAN HASSANIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM GÜNEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hızlı kentleşme ve iklim değişikliği göz önüne alındığında, sel, kuraklık ve kirlilik nedeniyle daha da kötüleşen su kıtlığı, dünya çapında kentler için ciddi zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bursa da dahil olmak üzere Türkiye'deki şehirler su kıtlığından etkilenmektedir. Bursa'da son yıllarda sel felaketleri ve kuraklık olayları yaşanmıştır. Mevcut yağmur suyu yönetimi uygulamaları, özellikle ekolojik sistemler, yerleşimler ve altyapı ağları gibi hassas kentsel bileşenlerde, etkinlikleri ve çevresel etkileri açısından bariz bir şekilde yetersiz kalmaktadır. Suya Duyarlı Kentsel Tasarım (SDKT), dayanıklılığı artırmak ve sürdürülebilir su sistemlerini teşvik etmek için bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez, hem eski hem de yeni mahallelerde ilçe ölçeğinde uygulanabilir SDKT çözümleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, en iyi uygulamaları belirlemek için dünya çapında uygulanan Düşük Etkili Kalkınma (DEK) ve Yeşil Altyapı (YA) dahil olmak üzere farklı su yönetimi (SY) uygulamalarının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde vaka analiz çalışmasına odaklanmaktadır. Osmangazi vaka analiz çalışmasında, önerilen Sürdürülebilir Kentsel Su Yönetimi (SKSY) yaklaşımı uygulanacak ve strateji bölge için özel bir öneriye dönüştürülecektir.
Özet (Çeviri)
Considering rapid urbanization and climate change, water scarcity, exacerbated by floods, droughts, and pollution, presents serious challenges to urban environments worldwide. Cities in Turkey, including Bursa, suffer from water scarcity. Recent years have seen recorded flood disasters and drought events in Bursa. Existing stormwater management practices have demonstrably fallen short in their effectiveness and environmental impact, particularly within sensitive urban components like ecological systems, settlements, and infrastructure networks. Water Sensitive Urban Design (WSUD) emerges as an approach for enhancing resilience and promoting sustainable water systems. This thesis aims to develop WSUD solutions applicable at the district scale in both old and new neighbourhoods. It further intends to assess the effectiveness of different water management (WM) practices, including Low Impact Development (LID) and Green Infrastructure (GI), implemented around the world to identify the best practices. The research focuses on a case study area within Bursa, the Osmangazi district. Through the study of the Osmangazi district case, the proposed Sustainable Urban Water Management (SUWM) approach will be implemented, translating the strategy into a specific proposal for the area.