Oral kavite yassı hücreli karsinomlarında sigara kullanımının kanser yolaklarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking on cancer pathways in oral cavity squmaous cell carcinoma
  1. Tez No: 875510
  2. Yazar: BÜLENT EVREN ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Oral kavite yassı hücre karsinomalı hastalar içinde sigara içmeyen hastalar son dönemlerde sayısı artmakta olan ayrı bir gruptur. Etyolojisinde en sık neden olan sigara içen grup ile farklı bir grup olan sigara içmeyen hasta grupları arasında farklı kanser yolaklarının varlığını olabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamızda bu iki grup arasındaki kanser yolaklarını araştırılması ve bulduğumuz sonuçlar ile ileride sigara içmeyen grup için yeni çalışmalar başlanmasını ışık tutması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üzeri sigara içen ve sigara içmeyen olmak üzere iki grup dahil edildi. Her iki grupta 15'er hasta yer aldı. Doku örnekleri Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Oral kavite yassı hücre karsinoma nedeni ile ameliyat olmuş ve patoloji kliniğine patolojik inceleme için gönderilmiş hastaların dokularından çalışıldı. Dokulardan RNA izolasyonu sonrası elde edilen bu RNA'lar dan daha önce farklı kanser yolaklarında tespit edilen 55 genin ekspresyon düzeyleri tespit edildi. Gen zenginleştirme analizi işlemleri Reactom ve Enrichr web siteleri kullanılarak yapılarak ve moleküler kanser yolaklarının mekanizmaları ortaya kondu. Bulgular: Sigara içen grupta en çok MAPK sinyal yolağı, apopitozis, çeşitli farklı kanser yolakları, küçük hücreli kanser, EBV enfeksiyon, PI3K-Akt sinyal yolağı ve p53 sinyal yolağının etkilendiği, sigara içmeyen grupta ise en çok lipid ve ateroskleroz, hücre sirkülasyonu, nörodejeneratif yolaklar, apopitozis, MAPK sinyal yolağı, PI3K-Akt sinyal yolağı, Amyotrofik lateral skleroz, Human T hücreli lösemi ve HIF-1 sinyal yolaklarının etkilendiği tespit edilmiştir. İki grup karşılaştırması sonucu en çok hücre sirkülasyonu, PI3K-Akt sinyal yolağı, PPAR sinyal yolağı, viral karsinogenezis, hücresel yaşlanma, ferroptosis, Wnt sinyal yolağı, yağ asit degredasyonu ve Epstein-Bar virus infeksiyon sinyal yollaklarının etkilendiği tespit edildi. Sonuç: Sigara içmeyen Oral kavite yassı hücre karsinoma'lı hastalar yaptığımız sinyal yolak analizlerine göre farklı bir etyopatogenez ile ilerleyen, etyolojik faktörlerden etkilenen özellikli bir grup olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Among patients with oral cavity squamous cell carcinoma, non-smoking patients are a separate group whose number has been increasing recently. We think that there may be different cancer pathways between the smoking group, which is the most common etiology, and this non-smoking patient group, which is a different group. Our study aims to investigate the cancer pathways between these two groups and to shed light on the results that we found to start new studies for the non-smoking group in the future. Materials and Methods: Two groups were included in the study: smokers and non-smokers over the age of 18. There were 15 patients in both groups. Tissue samples were studied from the tissues of patients who underwent surgery for oral cavity squamous cell carcinoma at Sultan 2. Abdülhamid Han Training and Research Hospital and were sent to the pathology clinic for pathological examination. The expression levels of 55 genes previously detected in different cancer pathways were determined from these RNAs obtained after RNA isolation from tissues. Gene enrichment analysis was performed using Reactom and Enrichr websites and the mechanisms of molecular cancer pathways were revealed. Results: In the smoking group, the MAPK signaling pathway, apoptosis, various different cancer pathways, small cell cancer, EBV infection, PI3K-Akt signaling pathway and p53 signaling pathway were most affected. In the non-smoker group, it was determined that lipid and atherosclerosis, cell circulation, neurodegenerative pathways, apoptosis, MAPK signaling pathway, PI3K-Akt signaling pathway, Amyotrophic lateral sclerosis, Human T-cell leukemia and HIF-1 signaling pathway were most affected. As a result of the comparison of the two groups, it was determined that cell circulation, PI3K-Akt signaling pathway, PPAR signaling pathway, viral carcinogenesis, cellular senescence, ferroptosis, Wnt signaling pathway, fatty acid degradation and Epstein-Bar virus infection signaling pathway were most affected. Conclusion: Non-smoking patients with oral cavity squamous cell carcinoma were found to be a special group that progresses with a different etiopathogenesis and is affected by etiological factors, according to our signal pathway analysis.