Geçmişten günümüze şan ekollerinin incelenmesi ve klinik vokoloji alanındaki gelişmelerin günümüz şan eğitimine etkileri
Analysis of the schools of singing from past to present and the effects of the developments in the field of clinical vocology on today's vocal training
- Tez No: 875512
- Danışmanlar: PROF. PINAR UÇMAN KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, İtalyan, Alman, Fransız ve İngiliz şan pedagojisi geleneklerine odaklanarak şan eğitimi yöntemlerinin tarihsel gelişimini incelemektir. Bu tezin ana odak noktası, söz konusu yöntemler arasındaki benzerlik ve farklılıklara ilişkin farklı kaynaklardan elde edilen bilgileri sentezlemek, bu yöntemlerin özelliklerini aydınlatmak ve günümüzde unutulmuş bilgileri yeniden tanıtmaktır. Bu çalışma, çağdaş şan eğitiminde hâlihazırda kabul gören yöntemlere ek olarak, bu yaklaşımlara ilişkin kapsamlı ve incelikli bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Bu tezde, elde edilen bilgileri derlemek ve kategorize etmek için literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu bilgiler daha sonra dört ana başlığa ayrılmıştır. Giriş bölümünde ve hemen sonrasında insan sesinin kullanıldığı en eski dönem araştırılmış ve tarihi kaynaklarda bulunabilen en eski bilgiler bir araya getirilmiştir. Tezin ilk bölümünde, şan pedagojisinin temellerinin atıldığı bir İtalyan manastır şan okulu olan Schola Cantorum'un kuruluşu ve öğretilerinin diğer Avrupa ülkelerine nasıl yayıldığı incelenmiştir. Yine bu bölümde Orta Çağ'dan itibaren ses eğitimi üzerine yazılmış önemli eserler incelenmiştir. Ardından, konservatuvarın kuruluşu ve“Old School”olarak bilinen geleneksel İtalyan şan tekniğinin temellerini atan kastratilerin ortaya çıkışı ele alınmaktadır. Tezin ikinci bölümünde, doğuşuyla birlikte diğer okulların oluşmasına yol açan eski İtalyan okulunun yapı taşlarına özellikle odaklanılarak, başlıca şan okulları ayrı ayrı analiz edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, sesin oluşumunda rol oynayan anatomik ve fizyolojik mekanizmalardan bahsedilmiş, bu mekanizmaların değişkenlerinin ses kullanımı sırasında daha iyi sonuçlar vermesi için gerekli görülen teknikler literatürdeki isimleriyle detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde ise öncelikle günümüzde kullanılan bazı popüler yöntemlerden bahsedilmiş, ardından hem vokal habilitasyon hem de vokal rehabilitasyon açısından vokoloji alanında çığır açan yöntemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the historical development of vocal pedagogy methods, with a focus on the Italian, German, French, and English traditions. The main focus of this thesis is to synthesize the insights gleaned from disparate sources regarding the similarities and differences between the aforementioned methods, elucidating their characteristics and reintroducing forgotten information. In addition to the methods currently accepted in contemporary singing education, this study aims to present a comprehensive and nuanced understanding of these approaches. In this thesis, the literature review method was employed to collate and categorize the information obtained. This information was then divided into four main headings. In the introduction and immediately afterwards, the earliest period in which the human voice was used, was researched, and the oldest information that could be found in historical sources was brought together. The first part of the thesis examines the founding of the Schola Cantorum, an Italian monastic singing school where the foundations of singing pedagogy were laid, and how its teachings spread to other European countries. Also in this section, important works written on voice training since the Middle Ages are analyzed. Subsequently, the establishment of the conservatory and the advent of the castrati, who laid the foundations of the traditional Italian singing technique known as the“Old School,”are discussed. In the second part of the thesis, the main singing schools are analyzed separately, with particular focus on the building blocks of the old Italian school, which led to the formation of other schools with its birth. In the third part of the thesis, the anatomical and physiological mechanisms that play a role in the formation of the voice are mentioned, and the techniques that are deemed necessary for the variables of these mechanisms to give better results during voice use are detailed with their names in the literature. In the fourth chapter, firstly, some popular methods used today are mentioned, and then groundbreaking methods in the field of vocology in terms of both vocal habilitation and vocal rehabilitation are discussed.