Üniversite öğrencilerinde yeme davranışı ve duygusal iştah arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating behavior and emotional appetite in university students
- Tez No: 875511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, İstanbulda Bahçeşehir Üniversitesinde eğitim alan lisans öğrencileri arasında yeme davranışı ve duygusal iştah arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Hollanda Yeme Davranışı Anketi (HYDA), Duygusal İştah Anketi (DİA) ve sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır ve toplam 450 kişi katılım sağlamıştır. Çalışma katılımcılarından 137 (%30.4) kişi erkek, 313 (%69.6) kişi kadındı. Çalışma sonucunda erkeklerin kısıtlayıcı yeme boyut ortalaması kadınlardan istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (z=-2,232 p=0,026).
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the relationship between eating behavior and emotional appetite among undergraduate students studying at Bahçeşehir University in Istanbul. The Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ) and socio-demographic information form were used in the study, and a total of 450 people participated. Among the study participants, 137 (30.4%) were male and 313 (69.6%) were female. The restrictive eating dimension mean of men was found to be statistically lower than that of women (z=-2.232 p=0.026).