Göç, yerel ötesilik ve müzik: Brüksel Emirdağlı topluluğu
Migration, translocality and music: Brussels Emirdağlı community
- Tez No: 875532
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye ile Belçika arasında 1964 yılında imzalanan ve 1974'te sona eren iş gücü göç anlaşması, Emirdağlı göçmenlerin Belçika'ya yerleşim sürecini başlatan önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu bağlamda değerlendirildiğinde, 'göç' ve 'yerel ötesilik' kavramları çerçevesinde, Emirdağlılar'ın yerel sınırlarını aşarak küresel bir bağlamda yeni bir yaşam kurma çabalarını yansıtmaktadır. Göç sonrasında uygulanan aile birleşimi politikaları ve zincirleme göç mekanizmaları, Emirdağlı göçmenlerin Belçika'da sosyal ve kültürel olarak yerleşikleşmesine yol açmıştır. Bu süreçte oluşan sosyal ağlar, Emirdağlı göçmenlerin kimliklerini korumalarını ve yeni toplumlarla etkileşimlerini zenginleştirmelerini sağlamıştır. Emirdağlılar'ın müzik pratikleri de bu etkileşimlerden beslenerek çeşitlenmiştir. Söz konusu etkileşimler, kültürel çeşitliliği ve toplumsal zenginliği destekleyerek, Belçika'nın çokkültürlü yapısına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bu çalışma, Belçika'nın iş gücü anlaşması ile başlayan göç sürecini, başlangıçtan günümüze kadar ele almakta, Belçika ve Türkiye arasındaki göç politikalarını akademik literatür ışığında değerlendirmektedir. Bu süreçte yürütülen alan araştırmasında Emirdağlı göçmen topluluğunun müzik pratiklerine özel önem verilmiştir. Bu çerçevede araştırmanın amacı, Emirdağlı göçmenlerin kültürel ve müziksel pratiklerini inceleyip, göç ve yerel ötesilik kavramlarıyla ilişkilendirerek analiz etmek olarak öne çıkmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, göç olgusu ve kuramları hakkında teorik bir çerçeve sunulmaktadır. Bu bağlamda, ulus ötesi ve yerel ötesi kavramların göç ile müzik arasındaki ilişkiye olan etkisi de ele alınmaktadır. Türkiye ile Belçika arasındaki iş gücü anlaşmaları ve ulus ötesi göçün dinamiklerine odaklanan ikinci bölümde, Belçika'nın sosyo-ekonomik yapısı, Türk vatandaşlarına yönelik göç politikaları ve entegrasyon süreçleri değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise Emirdağ ilçesinden göç eden ve dört nesildir Belçika'da yaşayan topluluk üzerine odaklanılmakta, özel olarak müzik pratiklerine mercek tutulmaktadır. Bu bağlamda, yerel müziklerini ifade etme ve yerel ötesine dönüştürme süreçlerinde kültürlerarası etkileşimin niteliği ve dinamikleri detaylı bir şekilde ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The labor migration agreement signed between Turkey and Belgium in 1964, which ended in 1974, marked a significant turning point, initiating the settlement process of Emirdağ immigrants in Belgium. In this context, and within the framework of the concepts of 'migration' and 'translocality', the efforts of the Emirdağ people to establish a new life in a global context by transcending their local boundaries are reflected. Family reunification policies and chain migration mechanisms implemented after migration have led to the social and cultural settlement of Emirdağ immigrants in Belgium. The social networks formed in this process have enabled Emirdağ immigrants to preserve their identities and enrich their interactions with new societies. The musical practices of Emirdağ people have also diversified, nourished by these interactions. These interactions have significantly contributed to the multicultural structure of Belgium by supporting cultural diversity and social richness. This study examines the evolution of the migration process that started with the labor agreement between Belgium and Turkey up to the present day, considering migration policies between Belgium and Turkey in the light of academic literature. In the field research conducted during this process, special attention was paid to the musical practices of the Emirdağ immigrant community. The aim of the study is to analyze the cultural and musical practices of immigrants from Emirdağ by investigating and associating them with the concepts of translocality and migration. In the first section of the study, which is divided into three sections, a theoretical framework on the phenomenon of migration and its theories is presented. In this context, the impact of theories of transnationalism and translocality on the relationship between migration and music is discussed. The second section, focusing on labor agreements between Turkey and Belgium and the dynamics of transnational migration, evaluates the integration processes within the context of Belgium's socio-economic structure and immigration policies for Turkish citizens. The third section focuses on the community that migrated from the Emirdağ region and has been living in Belgium for four generations, with a special focus on their musical practices. In this context, the nature and dynamics of intercultural interaction in the processes of expressing local music and transforming it beyond the local are revealed in detail.