Elektronik satış sözleşmesinde tüketicinin korunması
Consumer protection in electronic sales contract
- Tez No: 875591
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ADAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Elektronik satış sözleşmeleri, elektronik ortamda mal satışını konu edinen, tarafların anlaşarak karşılıklı borç altına girdiği, internet veya elektronik iletişim araçları kullanılarak akdedilen sözleşmelerdir. Elektronik satış sözleşmesi esasen klasik satış sözleşmesi ile aynı nitelikleri haizdir. Farkı, sözleşmeyi meydana getirilen iradelerin karşı tarafa yöneltildiği araçlardır. Türk Borçlar Kanunu (TBK) m. 1 vd. uyarınca taraf iradelerinin karşılıklı ve birbirine uygun şekilde açıklanmasıyla sözleşme kurulacaktır. Elektronik sözleşmelerin kuruluşu bilgisayar aracılığıyla internet üzerinden olabileceği gibi, elektronik iletişim araçlarının kullanılması suretiyle de gerçekleşebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, sözleşmenin kurulacağı, hüküm ve sonuçlarını doğuracağı zamanın tespitidir. Söz konusu zamanlar sözleşmenin hazır olanlar ve hazır olmayanlar arasında akdedilmesine göre farklılık gösterecektir. Tüketicinin tarafı olduğu satış sözleşmesinin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte, meydana gelecek her uyuşmazlıkta TBK ile tüketici hukuku mevzuatı ve elektronik ticarete ilişkin mevzuat birlikte ele alınmalıdır. Çalışmamızda, geçerli olarak kurulan elektronik satış sözleşmesi, sözleşme taraflarının sahip olduğu hak ve yükümlülükleri, uyuşmazlık çözüm yöntemleri mevzuata dayalı olarak ele alınmış; söz konusu açıklamalar mahkeme, tüketici hakem heyeti ve reklam kurulu gibi mercilerin güncel kararları ile de desteklenerek uygulamadaki durum ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce contracts are agreements made via the internet or electronic communication tools for the sale of goods in an electronic environment, where the parties enter into mutual obligations by agreement. The electronic sales contract has essentially the same qualifications as the classical sales contract. The difference is the way in which the agreements are shared with the other party. According to the Turkish Code of Obligations (TBK), a contract is concluded by the mutual and appropriate expression of the will of the parties. Electronic contracts can be formed via the internet or electronic communication tools. The key issue is determining the time at which the contract is concluded and when its provisions and consequences will take effect. This timing varies depending on whether the parties are ready or not. By transferring the sales contract to the electronic environment in which the consumer is a party, the TBK, consumer law legislation and electronic commerce legislation should be considered together in any dispute that may arise. In this study, the valid electronic sales contract, the rights and obligations of the parties and the methods of dispute resolution are discussed on the basis of the legislation. It is supported by recent decisions of authorities such as courts, consumer arbitration boards and advertising boards and attempts to reveal the situation in practice.