Tüketicinin korunması hukuku açısından tele satış sözleşmeleri ve özellikle televizyon aracılığıyla yapılan satışlar
Teleshopping contracts and particularly sales through TV have been studied with respect to the law of consumer protection
  1. Tez No: 117731
  2. Yazar: AHMET BÜLTER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN SEÇKİN OZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
152 ÖZET Bu tezde“tüketicinin korunması hukuku açısından tele satış sözleşmeleri ve özellikle televizyon aracılığıyla yapılan tele satışlar”işlenmiştir. Çağımızda sanayide görülen büyük gelişmeler, üretilen mal ve hizmetlerin çeşitlenmesine ve miktarının artmasına yol açmıştır. Üretilen bu mal hizmetlerin satılması, girişimciler için en büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. İşte mal ve hizmetlerin satılmasını konu edinen pazarlama biliminin ortaya çıkması da bu ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle pazarlama bilimi de büyük bir atılım göstermiştir. Üreticiler pazarlama faaliyetlerinde, bilim ve teknolojinin nimetlerini kullanır hale gelmişlerdir. Başlangıçta pazarlama faaliyetleri yüzyüze, doğrudan gerçekleştirilirken, günümüzde artık iletişim araçları vasıtasıyla gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Alıcı ile satıcının karşı karşıya, yüzyüze bulunmadığı, satım sözleşmesinin yapıldığı sırada aralarında belli bir mesafenin bulunduğu sözleşmelere mesafeli satım denilmektedir. Mesafeli satım mektupla, telgrafla, posta kataloglarıyla, telefonla, televizyonla ve internetle gerçekleşrilmektedir. Pazarlama literatüründe mesafeli satışlar arasında yer alan tele satış sözleşmeleri, günümüzde televizyon aracılığıyla yapılan satışlar olarak kabul edilmektedir. Tele satış sözleşmelerini şu şekilde tanımlayabilmek mümkündür:“Sözleşmenin tarafları olan girişimci ile tüketicinin arasında belli bir mesafenin bulunduğu, sözleşme konusunun sunumunun yazılı ve görsel yayın araçları özellikle televizyon ve bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirildiği, sözleşmenin153 yapılmasının ise telefon, faks, internet PC-gibi araçlar kullanılarak yapıldığı, tüketicinin belli bir bedel ödemeyi, girişimcinin ise bu bedel karşılığında taşınır mal mülkiyetinin devrini yapmayı veya belli bir hizmet sunmayı, sözleşmenin edimi olarak yükümlendiği, iki tarafa borç yükleyen rızai sözleşmeler, tele satış sözleşmeleridir. ”Tele satış sözleşmelerinde tüketicilerin korunması önemli bir sorundur. Tele satış sözleşmelerini özel amaç güderek yapan tüketiciler, sözleşmenin niteliğinden dolayı aldatılmaya müsait bir konumdadırlar. Bu nedenle tüketicilerin özel olarak korunmaya ihtiyaçları vardır. Tele satış sözleşmeleri, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun' da düzenlenmemiştir. Ancak tele satış sözleşmelerinin niteliği gözönünde bulundurularak, Tüketicinin korunması Hakkındaki Kanun'un bazı hükümlerinin, tele satış sözleşmelerine uygulanabilmesi mümkündür. Kapıdan satışlara ilişkin hükümler, tüketiciyi koruyucu niteliğinden dolayı tele satış sözleşmelerine uygulanabilir. Bunun yanında tele satış sözleşmelerinin ifa ediliş biçimi gözönünde bulundurularak, taksitle satış, kampanyalı satış, kredi kartı ile satış hükümlerinin uygulanabilmesi mümkündür. Ayrıca satıcının maundaki kusurdan dolayı sorumluluğu da sözkonusudur. Netice itibariyle tüketicinin aldatılmasını riskini yoğun biçimde taşımasına rağmen, tüketici açısından pek çok kolaylılığı beraberinde getiren tele satış sözleşmelerinin, uygun yasal düzenlemeler getirilerek gelecekte daha kolay ve güvenli bir nitelik taşıyabileceğini söyleyebilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
154 SUMMARY In this thesis teleshopping contracts and particularly sales through TV have been studied with respect to the law of consumer protection. Tremendous industrial developments seen in our age have lead to the diversification of produced goods and services and to increases in the quantity of those goods. The sales of these produced goods have become one of the greatest problems for the entrepreneurs. So, the emergence of the marketing science covering the sales of goods and services has also resulted from this necessity. The science of marketing has shown a great development with the progress of science and technology. Producers have become beneficials of the blessings of the science and technolgy in their marketing activities. While marketing activities have been taken place face to face and directly at the beginning, in our days from now on it has been taken place through the tools of communication. Contacts, in which saler and buyer are not face to face or side to side, and there is a certain distance between sides during the time of contract made are called distance sales. Distance sales have been taken place through mailing letter, telgraph, post catalog, TV and internet. The contact of the teleshopping which takes place among the distance sales in the literature of marketing has been regarded in our days as sales made through TV. Teleshopping contracts could be defined as followings:“TTie mutually indebting and approved contracts in which there is a certain distance between the entrepreneur and consumer who are sides of the contract, the r-fc YÜKSEKÖ?RETİM KUBULı.155 presentation of the continents of the subject of the contract is made through the tools of written and visual publication especially via TV and computer; the contract is made through devices such as telephone, fax, internet PC; while the consumer is committed to make a certain payment, with respect to this payment the enterprenuer is committed to transfer the ownership of a portable good or make a certain service which contracted to him are teleshopping contracts.”The protection of consumers is an important issue in the teleshopping contracts. Consumers who are making teleshopping contract with a special aim are in a suitable position of being cheated due to the quality of the contract For this reason consumers are in need of special protection. Teleshopping contracts are not been taken place in the Code on the Consumer Protection (Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun). Yet by keeping the quality of the teleshopping contract in front of eye some commands of the Code on the Consumer Protection( Tüketicinin Korunmasi Hakkinda Kanun) can be applied to teleshopping contracts. Commands with respect to sales to door because of their quality of consumer protection can be applied to teleshopping contracts. In addition to this, by keep the manner of execution of the teleshopping contract the application of the commands of instalment sales, sales campaign and sales by credit card is possible. Morever the responsibility of saler is the question of problem with respect to the fault of goods. As as result, although consumer has been living the risk of the being cheated, it is possible to say that teleshopping contracts which bring great many utilities in favour of consumer could be easier and secured in the future with appropriate juridical regulations. «* jhsks: as "HlWITtfH1