Bazı otlak arpası (Elymus junceus) genotiplerinde tuzluluğun çimlenmeye etkilerinin belirlenmesi
Determination of salinity effects on germination of some russian wildrye (Elymus junceus) genotypes
- Tez No: 875593
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bitkilerde çimlenme oranı, çimlenme hızı, vejetatif ve generatif gelişmeler gibi durumlarda olumsuz etkiye sahip olan tuzluluk birçok kültür bitkisinin üretim aşamasında engeller oluşturmuştur. Üretimde bu olumsuz durumların sebebinin tuzluluk olduğunu saptamak, tuz oranı yüksek sulama suyu ve tuz oranı yüksek toprak koşullarında olumsuz etkilerini belirlemek üzere yapılan bu araştırma, Otlak Arpası (Elymus junceus) genotipinde tuz yoğunluklarının çimlenme özelliklerine etkilerini belirlemek üzere laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Çimlenme durumları tuzlu ortamda çimlenme testleri ve dayanıklılık ölçümleri tesadüf parselleri deneme desenine göre 24°C'lik sabit ortam sıcaklığında çimlenme ve büyütme kabini içerisinde tuz yoğunluğunun 0, 5, 10 ve EC= 20 dS/m yoğunluğu yoğunluklarında çimlenme ortamında petri kaplarında tohumlardan ortaya çıkan fidelerde, sürgün boyu, sürgün kuru ağırlığı, fide yaş ağırlığı ve fide kuru ağırlığı, çimlenme hızı ve oranı, sürgün yaş ağırlığı ve kökçük boyu çimlenme hızı, çimlenme oranı gibi sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salinity, which has a negative effect on the germination rate, germination rate, vegetative and generative development of plants, has created obstacles in the production phase of many cultivated plants. This research, which has conducted to determine that salinity is the cause of these negative conditions in production and to determine the negative effects of irrigation water with high salt content and soil conditions with high salt content, was conducted under laboratory conditions to determine the effects of salt concentrations on germination charecteristics in the Russian Wildrye (Elymus junceus) genotype. Germination conditions, germination tests and durability measurements in a salty environment, acording to the randomized plot trial design, Shoot fresh weight, shoot dry weight, seedling fresh weight and seedling dry weight, germination rate in the seedlings obtained from seeds germinated in petri dishes at 0, 5, 10 and 20 dS/m salt concentrations in a germination and growth cabinet at a constant ambient temperature of 24°C. Results such as vegetative ratio, shoot length and radicle length were compared.