0-36 aylık çocuklara yönelik oyun gruplarına ilişkin anne öğretmen ve yönetici görüşlerinin incelenmesi
An examination of the views of mothers teachers and administrators on playgroups for 0-36 months old children
  1. Tez No: 875622
  2. Yazar: BUKET YASLI KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ABANOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmada; 0-36 ay aralığındaki çocuklara yönelik hizmet veren 'oyun grupları'nın anne, öğretmen ve kurum yöneticileri görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda 0-36 aylık dönemde gelişim, Dünya'da ve Türkiye'de 0-36 aylık dönemde eğitim, 0-36 aylık çocuğun gelişimi ve eğitiminde oyunun önemi, oyun grupları, Dünya'da ve Türkiye'de oyun grupları, oyun gruplarında öğretmen, ebeveyn ve oyun gruplarının yer aldığı kurum yöneticilerinin rolü incelenmiştir. Araştırma, nitel bir araştırma modeli olan durum çalışması olarak yapılandırılmıştır. Bu araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu tekniği kullanılarak çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubunu; Millî Eğitim Bakanlığı'ndan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan, Belediyelerden alınan ruhsatlar kapsamında açılan oyun gruplarına çocuklarını götüren 32 anne, bu gruplarda görev yapan 10 öğretmen ve annelerin çocuklarını oyun gruplarına götürdükleri kurumlardaki 12 yönetici oluşturmaktadır. Bu tezdeki bulgulardan elde edilen sonuçlar, genel olarak şu konularda yoğunlaşmaktadır: (1) Annelerin oyun gruplarına en çok çocuğun sosyalleşmesi ve anaokuluna hazırlamak amacıyla çocuklarını götürdükleri, annelerin oyun grupları tercihlerinde en çok oyun gruplarının fiziksel ortamına önem verdikleri, oyun gruplarına ilişkin görüşlerinin çoğunlukla olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. (2) Öğretmenlerin oyun gruplarında çalışmayı en çok küçük yaş grubu ile bir arada olmak için tercih ettikleri, oyun gruplarına yönelik daha çok olumlu deneyime sahip oldukları ve anne tutum ve davranışları ile yönetici tutum ve davranışları karşısında zaman zaman zorlandıkları belirlenmiştir. (3) Kurum yöneticileri ile yapılan görüşmelerde ise en fazla iş arayışında olma sebebiyle bireysel nedenlerle oyun grubu açtıkları, en çok yeniliğe açık olmaya önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. (4) Kurum yöneticilerinin anneler ve öğretmenler ile ortak görüşü paylaşarak, çocukları anaokuluna hazırlamak amacıyla oyun grupları açtıkları sonucuna ulaşılmıştır. (5) Kurum yöneticilerinin çoğu güçlü yönleri arasında eğitim programını sayarken, anneler oyun grupları seçimini etkileyen faktörler arasında en çok fiziksel ortama en az da eğitim içeriklerine dikkat ettiklerini belirtmişlerdir. Bu bulgudan hareketle, annelerin oyun gruplarında aradıkları özellikler ile yöneticilerin en çok dikkat ettikleri ve vaat ettikleri özelliğin uyuşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate, from the perspectives of mothers, teachers, administrators, and institution owners,“play groups”that cater to children 0-36 months. In this context, development in the 0-36-month period, education in the 0-36-month period in the world and in Turkey, the importance of play in the development and education of 0-36-month-old children, play groups, play groups in the world and in Turkey, the role of teachers, parents and managers of institutions where play groups take place in play groups were examined. The study followed a qualitative research technique called a case study. The snowball technique, one of the deliberate sampling methods, was used to create a study group. Thirty-two moms who bring their kids to play groups that are open under licenses from the Ministries of National Education, the Ministry of Family and Social Services, and Municipalities, ten teachers who work in these groups and twelve administrators of the institutions where the mothers bring their kids to play groups make up the study group. The outcomes derived from the research presented in this thesis typically center around the following concerns: (1) It has been concluded that mothers mostly take their children to play groups for the purpose of socializing the child and preparing them for kindergarten, that they attach most importance to the physical environment of the play groups when choosing play groups, and that their opinions about play groups are mostly positive. (2) It has been determined that teachers prefer working in play groups mostly to be with the younger age group, that they have more positive experiences with play groups, and that they sometimes have difficulty with maternal attitudes and behaviors and administrator attitudes and behaviors. (3) In the interviews conducted with the managers of the institution, it was concluded that they opened play groups for individual reasons, mostly because they were looking for a job, and that they gave importance to being open to innovation the most. (4) It was concluded that the administrators of the institution shared the common opinion with the mothers and teachers and opened play groups to prepare the children for kindergarten. (5) While most institutional administrators count the educational program among their strengths, mothers stated that among the factors affecting the selection of play groups, they pay most attention to the physical environment and least to the educational content. Based on this finding, it was concluded that the features that mothers look for in play groups do not match the features that managers pay most attention to and promise.