Waste and environmental justice: The case of European Union circular economy policy
Atık ve çevresel adalet: Avrupa Birliği döngüsel ekonomi politikası örneği
  1. Tez No: 875633
  2. Yazar: ULVIYYA RASULZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CERİT MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Döngüsel Ekonomi (DE), 20. yüzyılda ortaya çıktığında daha az bilinen bir kavram iken, daha sonra özellikle Avrupa Birliği (AB) tarafından da kabul edilmesinin ardından küresel çapta tanınan bir trend olarak görülmeye başlanmıştır. AB'nin bu özel yaklaşımı benimserken, potansiyel çevresel etkileri ve kaynak kullanımını azaltırken ve kontrol ederken daha fazla rekabet gücü elde etmek, ekonomik büyümeyi teşvik etmek, daha fazla iş olanağı yaratmak gibi yüksek hedefleri ve beklentileri vardı. Döngüsel ekonomi ile ilgili mevcut tartışmalı bilgi birikimi ve farklı görüşler göz önüne alındığında, yaklaşımın AB tarafından güçlü bir şekilde benimsenmesi literatürde yeterince araştırılmamış olması dikkat çekici bir gerçektir. Bu nedenle, mevcut tez çalışmasının amacı, sürdürülebilirlik etkilerini eleştirel bir bakış açısıyla araştırmak ve buna göre politika önerileri sunmak için mevcut bilgi birikimini ele alarak döngüsel ekonomi paradigmasını ve AB politikalarını analiz etmektir. Aynı zamanda tezin temel amacı Döngüsel Ekonomi açısından ülkeler arasındaki güç farklılığının rolünü vurgulamaktır. Bu çerçevede AB'nin atıkların transferi ile ilgili kural ve düzenlemelerinin yarattığı sorunlar incelenecektir. Tez öncelikle AB döngüsel ekonomi politikasını açıklıyor, ardından bu politika ve eylemleri çevresel adalet perspektifinden analiz ediyor. Tez bulgularına göre, AB'nin ürettiği çözümler daha çok ekonomik sonuçlara odaklanmakta ve AB ülkelerinin gerçekleştirdiği eylemlerin sosyo-ekolojik ve adalet bağlantılı sonuçlarını dikkate almamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Circular Economy (CE) was a less known concept when it emerged in the 20th century, but later it is considered as a globally recognized trend especially after being endorsed by the European Union (EU). While adopting this special approach, the EU had high targets and expectations from it such as achieving more competitiveness, encouraging economic growth, and establishing more job opportunities while decreasing and controlling potential environmental influences and usage of resources. Considering the existing controversial body of knowledge and different views about circular economy, the adoption of it by the EU is a remarkable fact that has not been investigated properly in the literature. Therefore, the purpose of the current thesis study is to analyze the Circular Economy paradigm and the policies by the EU by addressing the available body of knowledge to investigate the sustainability implications from the critical point of view and offer policy recommendations accordingly. At the same time, the major aim of the thesis is to emphasize the role of power differential among countries in terms of circular economy. Within this framework, certain cases will be analyzed in terms of EU rules and regulations to be applied during the waste transfers. Firstly, the thesis explains the EU circular economy policy then analyzes its circular economy policy and actions from the environmental justice perspective. According to the thesis findings, the solutions produced by the EU focus more on economical results and do not take into account the many justice and socio-ecological consequences of the actions taken by the EU countries.