Anterior nazal spinanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of anterior nasal spine with cone beam computed tomography
- Tez No: 875638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SADIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Anterior nazal spina (ANS), nazal kavite tabanının ön bölgesinde yer alan, maksillada orta hat üzerindeki kemik çıkıntısıdır. Bu çalışmanın amacı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde ANS'nin morfolojik ve morfometrik özelliklerini belirlemek ve bu özelliklerin yaş ve cinsiyetle olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 01.07.2020-31.12.2023 tarihleri arasında başvuran hastalardan çeşitli endikasyonlar nedeniyle alınmış KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Aksiyel ve sagital kesitlerde ANS'nin uzunluk, açı ve genişlik ölçümleri yapıldı. ANS'nin şekli aksiyel kesitlerde değerlendirildi ve düzensiz, üçgen, tek çubuk, çift çubuk olarak kaydedildi. Elde edilen veriler %5 anlamlılık seviyesinde istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Yaşları 18 ile 80 arasında değişen 561 kadın ve 418 erkek olmak üzere 979 hastaya ait KIBT görüntüleri değerlendirildi. Aksiyel ve sagital kesitlerde, ANS'nin ortalama uzunluğu sırasıyla 9.19±2.06 mm ve 5.56±1.86 mm, ortalama açısı ise sırasıyla 108.94±12.51° ve 70.14±16.26° olarak bulundu. ANS'nin ortalama genişliği 5.72±1.92 mm olarak belirlendi. Erkeklerin kadınlara göre daha uzun ANS'ye ve daha düşük ANS açısına sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The anterior nasal spine (ANS) is a bony protrusion on the midline of the maxilla, located in the anterior region of the nasal cavity floor. The aim of this study was to determine the morphologic and morphometric features of the ANS on cone beam computed tomography (CBCT) images and to evaluate their relationship with age and gender. Material and Method: In this study, CBCT images obtained for various indications from patients admitted between July 1, 2020, and December 31, 2023, were retrospectively analyzed. The length, angle and width of the ANS were measured on axial and sagittal sections. The shape of the ANS was assessed on axial sections and recorded as irregular, triangular, single rod, double rod. The data obtained were statistically analyzed at 5% significance level. Results: CBCT images from 979 patients (561 women and 418 men), aged between 18 and 80 years, were evaluated. In axial and sagittal sections, the mean lengths of the ANS were 9.19±2.06 mm and 5.56±1.86 mm, respectively, while the mean angles were 108.94±12.51° and 70.14±16.26°, respectively. The mean width of the ANS was 5.72±1.92 mm. The mean length and angle of the ANS in males were found to be longer and lower, respectively, than those of females.