Osmaniye'de siyasi hayat(1920-2015)
Political life in Osmaniye(1920-2015)
- Tez No: 875639
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Çalışmada, 1920-2015 yılları arası Osmaniye'nin siyasi yapısı incelenerek ilin siyasi tarihine ışık tutmak ve yerel tarih çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümde Osmaniye'nin tarihçesi kısaca ele alınmıştır. Birinci bölümde ise öncelikle Kurtuluş Savaşı sırasında Osmaniye halkının gösterdiği mücadeleye değinilmiştir. Ardından 1920 yılından 1999 yılına kadar olan siyasi yapı değerlendirilmiş, ilgili dönem içerisinde yapılan milletvekili seçimleri, seçilen milletvekilleri ve milletvekillerinin meclis faaliyetleri ayrıntılı olarak ortaya konulmuştur. Aynı zamanda Osmaniye ilçesi yerel seçim sonuçları, seçilen belediye başkanları, başkanların şehre sunduğu katkılar ve Osmaniye Belediye Teşkilatının kuruluş sürecine de yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; 1999 yılından 2015 yılına kadar olan dönem içerisinde Osmaniye'nin siyasi yapısı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu dönemde; gerçekleştirilen genel ve yerel seçimlere, seçim sonuçlarına, Osmaniye'yi temsil etmeye hak kazanan milletvekilleri ve meclis faaliyetlerine, belediye başkanları ve çalışmalarına yer verilmiştir. Bunun yanısıra, partilerin seçim faaliyetleri ve parti teşkilatlanmaları da ele alınmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Osmaniye'de meydana gelen siyasi gelişmelerin Türk siyasi hayatını hangi düzeyde etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to shed light on the history of the province and contribute to local history studies by examining the political structure of Osmaniye between 1920 and 2015. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction section, the history of Osmaniye is briefly discussed. In the first part, the struggle of the people of Osmaniye during the War of Independence is mentioned. Then, the political structure from 1920 to 1999 was evaluated, and the parliamentary elections held during the relevant period, the elected member of parliament and the parliamentary activities of the members of parliament were presented in detail. At the same time, Osmaniye district local election results, elected mayors, the contributions of the mayors to the city and the establishment process of the Osmaniye Municipal Organization are also included. The second part of the study examines the political structure of Osmaniye from 1999 to 2015 in detail. This part addresses general and local elections held during this period, election results, members of parliament entitled to represent Osmaniye, parliamentary activities, mayors, and their activities. Additionally, electoral activities and party organization are also investigated. Finally, the activities of political parties and party organizations during the elections are addressed. As a result of the study, the extent to which the political developments in Osmaniye affected Turkish political life is revealed.