Signaling role of patenting decisions
Patent kararlarının işaret etme rolü
  1. Tez No: 875640
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BURAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, firmaların eş zamanlı yenilik altında rekabet ettiği ve sınai mülkiyetini korumak için patent başvurusu yapma veya gizliliğe güvenme arasında seçim yaptığı stratejik bir ortamı analiz etmektedir. Bir mucitin üretim için esas olduğu ve mucitin yeteneğinin üretimin ana belirleyeni olan teorik bir model oluşturuyoruz. Firmaların birbirlerinin yenilik çıktılarını ve mucidin yeteneğini gözlemlediği tam bilgi altında, firmalar dengede patent başvurusu yapmaya karar verirler ve mucitin rakip firmaya geçmesi yalnızca düşük yeteneğe sahip olduğu durumda meydana gelir. Firmaların eşzamanlı yenilik yapması mutlak olduğu durumda bilgi asimetrisini dahil etmek, mucitin çalıştığı firmanın optimal patent başvurusu yapma kararını bozmasına sebep olacak teşviklere sahip olduğu bir dengeye yol açar. Bu firma, mucidi rakibe kaybetmemek ve daha yüksek işte tutma ücretleri ödememek için bir patent başvurusu yapmazken, rakip firma bir patente sahip olur ancak bilgi transferini sağlayamaz. Sonuçlarımız, asimetrik bilgi altında firmaların güçlü mülkiyet hakları, zayıf rekabet ve yüksek tekelleşme karları ile inovasyonlarını daha olası bir şekilde patentlemeye eğilimli olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, mucid türleri arasındaki yüksek yetenek farkının iş değişikliği ve koruma mekanizması olarak gizliliği seçmede daha önemli olduğunu belirtiyoruz. Eş zamanlı yenilik mümkün ancak kesin olmadığında, firmaların bir patent başvurusu yapmayı tercih ettiği eş zamanlı yenilik olasılığı için bir eşik belirliyoruz. Bu eşik, güçlü mülkiyet hakları, yüksek tekelleşme karları ve düşük tekel karları ile artıyor. Ayrıca, tekel ve ikili tekel karları arasındaki oranın 0.5 olduğunu varsayarak, her ne zaman firmaların patent başvurusu yapma eşiği patentler aracılığıyla açığa çıkan bilgiden kaynaklanan kayıp karın üzerindeyse, firmaların bu durumda patent başvurusu yaptığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes a strategic environment in which firms compete under simultaneous innovation and choose between filing a patent and relying on secrecy to protect their intellectual property. We build a theoretical model in which an inventor is essential to production and the inventor's ability is the key determinant of his or her productivity. Under full information, in which firms observe each other's innovation output and the inventor's ability, they opt for patenting and there is turnover only when the inventor has low ability. Incorporating informational asymmetry when firms have simultaneous innovation with certainty leads to an equilibrium in which the incumbent has incentives to distort optimal patent filing decision. The incumbent firm does not file a patent to avoid losing the inventor to the competitor and paying higher retention wages, whereas the competitor is granted a patent but cannot transfer knowledge. Our results indicate that under asymmetric information firms are more likely to patent their innovation under strong property rights, weaker rivalry, and higher monopoly profit. By contrast, higher ability difference between the inventor types is more important on turnover and choosing secrecy as the protection mechanism. When simultaneous innovation is possible but not definite, we find a threshold of simultaneous innovation probability over which firms choose to file a patent. This threshold increases with stronger property rights, higher monopoly profits and lower duopoly profits. Also, assuming a 0.5 ratio between duopoly and monopoly profits, we show that firms file a patent when simultaneous innovation occurs at a rate that is higher than the lost profit due to revealing information with patents.