Kadınlarla ilgili bazı tefsir problemlerinin tarihsellik bağlamında incelenmesi
Examination of some interpretive problems related to women in the context of historicity
- Tez No: 875649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Felsefi bir kavram olarak tarihsellik ve tarihselcilik meselesi 16. ve 19. yüzyıllar arasındaki süreçte tarih ilminin tekrardan şekillenerek gelişme ve değişim gösterdiği bir süreç içerisinde ortaya çıkarak ilk kez Almanya'da zikredilen bir konu olmuştur. Bu, tarih ilminden ne anlaşılması gerektiği felsefî tartışmalar süreci olarak bu sürece bağlı birtakım kavramların hasıl olduğu bir dönemdir. Tarihselcilikten kastedilen şey tarihe ait olanın metodunu anlama yöntemidir. Önce batı dünyasında ortaya çıkan ve sonra Hint alt kıtalarına kadar yayılan ve nihayet İslâm dünyasına da ulaşan tarihsellik meselesi Türkiye'de henüz yeni yeni yankı bulmuştur. Müslüman tarihselcilerin kendilerine referans olarak gösterdikleri Fazlurrahman vb. düşünürler, Kur'ân-ı Kerîm'in tarihsel olduğunu söyleyerek Kur'an'ın kendi tarihi içinde anlaşılması ve yaşanan dünyanın şartlarına göre yeniden yorumlanması gerektiğini savunmuşlardır. Kadınların şahitliği, mehir hakları, çok evlilik yapamamaları, erkeklerden daha az miras almaları ve dövülmeleri gibi meseleler tarihsellik tartışmalarına konu olmuş ve günümüze göre yeniden yorumlanması gerektiği savunulmuştur. Bu çalışmada geleneksel ve modern dönem tefsirlerinin konuyla ilgili ayetlere bakışları ortaya konulmaya çalışılmış, tarihselcilerin argümanları da buna göre değerlendirilmiştir. Kur'ân-ı Kerîm, metin ve hitap şekliyle tarihsel olarak kabul edilse bile hükümleri evrenseldir ve sonsuza kadar geçerlidir.
Özet (Çeviri)
As a philosophical concept, the issue of historicity and historicism emerged in a period in which the science of history was reshaped, developed and changed in the period between the 16th and 19th centuries, and became a subject mentioned for the first time in Germany. This is a period in which a number of concepts related to this process emerged as a process of philosophical discussions about what should be understood from the science of history. What is meant by historicism is the method of understanding the method of what belongs to history. The issue of historicity, which first emerged in the Western world, then spread to the Indian subcontinent and finally reached the Islamic world, has only recently found an echo in Turkey. Fazlurrahman etc., which Muslim historicists use as their reference. Thinkers have argued that the Quran is historical and that it should be understood within its own history and reinterpreted according to the conditions of the world in which we live. Issues such as women's testimony, dowry rights, not being able to have multiple marriages, receiving less inheritance from men, and being beaten have been the subject of historicity debates and it has been argued that they should be reinterpreted according to today's times. In this study, the views of traditional and modern period commentators on the relevant verses have been tried to be revealed, and the arguments of historicists have been evaluated accordingly. Even if the Holy Quran is considered historical in its text and address, its provisions are universal and valid forever.