Ortaçağ batı siyasal düşüncesinde teknoloji doğa insan ilişkileri
  1. Tez No: 87567
  2. Yazar: UFUK AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tezin konusu Ortaçağ Batı Siyasal Düşüncesinde Teknoloji Doğa İnsan İlişkileridir. Bilindiği üzere ekolojik sorunlar, günümüzde insanoğlunun temel sorunlarından biridir. Soruna çözüm ürütmek, sorunu kavramak, anlamak ve tahlil etmekten geçer, düşüncesiyle tezin hareket noktası belirlenmiştir. Tezin ilk bölümünde kavramsal çerçeve çizilerek, çevre, çevre sorunları, çevrecilik, ekoloji ve ekoloji düşüncesinin ortaya çıkışı açıklanmıştır. ikinci bölümde, ortaçağa kadar siyasal düşünce ele alınmıştır. Bu bölüm Antikçağ ve Yunan siyasal düşüncesinde teknoloji, doğa, insan ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ortaçağ siyasal düşüncesi ve ortaçağ siyasal düşüncesinde teknoloji doğ insan ilişkileri ele alınmıştır. Sonuçta çevre sorununun kökenini araştırdığımızda, ana nedenin insanların doğayla ilişkilerinin biçimlerinde değil de insanların insanlarla olan ilişkilerinin biçiminde yaptığı anlaşılmıştır. Ayrıca, insanın doğa ile kurduğu ilişkide zihniyet olarak, mücadele anlayışı, beraberinde insanın doğaya karşı kazandığı her başarı ya da kurduğu hakimiyet beraberinde yeni çevre sorunlarını da getirmiş olup, ekolojik açıdan dünyamızı geri dönülmez bir sona doğru getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The topic of thesis are The Technology Nature Human Relationship In Western Europe Idea During Middleage. Today as you know ecological problems are one of the main problems of human. First of all the aim of this thesis was determined with understanding problem & analysis of problem. In first part of this thesis; environment, environmental problems, environmentalism & occurring of ecological idea are explained. In second part of this thesis; political idea is explained until Middleage. In this Part technology, nature, human relationship are researched during the Archaicage & Greek Political Idea. In third part of this thesis; in political idea of middleage technology, nature, human relationship & political idea of Middleage are explained. Finally environmental problems are based on relationship of human beings & hiyerarchy. In addition to this as human beings govern the nature, they faced new environmental problems. This idea will have caused of the alive world. T.C. YÖKSEKÖGRETİI DOKÜlÂNTâSYÛI