Genç yetişkin bireylerin romantik öz yeterliklerinin pozitif şemaları ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between young adult individuals' romantic self-efficacy and positive schemas
- Tez No: 875674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Doğum öncesinden yaşamın sonuna kadar devam eden gelişim, her yaş döneminde kendine has özelliklerle karakterize edilmektedir. Bireyin psikolojik, fizyolojik ve biyolojik gelişimi genel olarak çocukluk, ergenlik, yaşlılık, orta yaşlılık ve yaşlılık olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte bireyin tüm yaşamında etkisi görülen ahlaki, sosyal, tutumsal, duygusal, davranışsal ve bilişsel tepkileri en önemli dönem olarak kabul edilen çocukluk dönemi yaşantılarıyla yakından ilişkilidir. Gençliğin ilk yılları olan beliren yetişkinlik dönemi ise çocukluk ve ergenlik dönemini takip eden, bireyin görece daha özgür olduğu ve kendi kararlarını aldığı bir dönemdir. 18-28 yaş aralığını kapsadığı kabul edilen beliren yetişkinlik döneminde, bireyin yaşamını yakından etkilemesi ve sonraki yaşamının seyrine yön vermesinden dolayı romantik ilişkiler ve şamalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda hazırlanan çalışmada beliren yetişkinlik döneminde bireylerin romantik ilişkilerinde algıladıkları öz yeterlilik inançlarının durumu ve pozitif şemaları demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Kasım-Aralık 2024 dönemiyle, araştırmaya katılımcıların görüşleriyle, kullanılan ölçme araçlarından elde edilen verilerle ve Konya ilinde yaşayan 18-8 yaş dönemindeki bireylerle sınırlıdır. Çalışma sonucunda; romantik ilişkilerde erkeklerin pozitif algılarının kadınlara göre daha yüksek olduğu; romantik özyeterlik ve pozitif şema ile cinsiyet değişkeninin ilişkili olduğu; romantik özyeterlilik inancının psikolojik iyilik olma hali üzerinde olumlu etkilerinin olduğu; bireylerin, romantik ilişkilerinin süresi ve durumunun ile ilişki doyumu arasında ilişki olduğu, ilişki süresinin uzun olmasının aynı zamanda pozitif şema üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bireylerin romantik öz yeterlik algıları ile gelir düzeyi, eğitim düzeyi, meslek sahibi olma durumu, yaşamın geçirildiği yerleşim yeri, uzak ve yakın mesafe ilişki türü arasında tam ilişki olmadığı görülmüştür. Aile yapısının beliren yetişkinlik döneminde romantik ilişki ve romantik özyeterlilik ile pozitif şema üzerinde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development, which continues from before birth to the end of life, is characterized by unique features in each age period. The psychological, physiological and biological development of the individual is generally classified as childhood, adolescence, old age, middle age and old age. However, the moral, social, attitudinal, emotional, behavioral and cognitive reactions of the individual, which have an impact on the whole life of the individual, are closely related to the experiences of childhood, which is considered the most important period. Emerging adulthood, the first years of youth, is a period following childhood and adolescence, in which the individual is relatively more free and makes his/her own decisions. In the emerging adulthood period, which is accepted to cover the age range of 18-28, romantic relationships and intimate relationships have a very important place because they closely affect the life of the individual and shape the course of his/her later life. In this study, it was aimed to examine the status of self-efficacy beliefs and positive schemas perceived by individuals in their romantic relationships in emerging adulthood according to demographic variables. The study is limited to the November-December 2024 period, the opinions of the participants, the data obtained from the measurement tools used, and the individuals aged 18-8 living in Konya province. As a result of the study; positive perceptions of men in romantic relationships are higher than women; romantic self-efficacy and positive schema are related to gender variables; romantic self-efficacy beliefs have positive effects on psychological well-being; there is a relationship between the duration and status of individuals' romantic relationships and relationship satisfaction, and the long duration of the relationship is also effective on positive schema. In addition, it was observed that there was not a complete relationship between individuals' perceptions of romantic self-efficacy and income level, education level, occupational status, place of residence, distance and close distance relationship type. Family structure was found to have an effect on romantic relationship, romantic self-efficacy and positive schema in emerging adulthood.