Geleneksel muhasebeden dijital muhasebeye geçiş sürecinde muhasebe meslek mensupların algısı: Bursa ili örneği
Perception of professional accountants in the transition process from traditional accounting to digital accounting: The example of Bursa province
- Tez No: 875675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin hızla ilerlediği ve dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızın her alanına nüfuz ettiği bir çağda yaşıyoruz. Dijitalleşme dalgası muhasebe alanını da etkileyerek, geleneksel yöntemlerin yerini yenilikçi çözümlere bırakmasına yol açmıştır. Araştırmamızın amacı, geleneksel muhasebeden dijital muhasebeye geçişin meslek mensupları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmamızda nitel veri analizlerinden biri olan fenomenolojik araştırma yöntemini kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Bursa ilinde ikamet eden 4 kadın ve 4 erkek mali müşavirden oluşmaktadır. Katılımcıların geleneksel muhasebe yaklaşımının dijital muhasebe yaklaşımına dönüşmesi hakkındaki düşüncelerine ilişkin bulgular incelendiğinde 1 kişi teknoloji sebebiyle geleneksel muhasebeden uzaklaşma, 2 kişi dijitalleşmeyle verilerin hızlıca kaydedilip raporlanması, 2 kişi hata ve aksaklığa anlık müdahale imkânı, 1 kişi zamanı etkili kullanma, 1 kişi uygun, ilkeli ve ulaşılabilir bir ortam yaratma ve 3 kişi ise evrak yoğunluğu ve takip işlemlerinin azalması cevabını vermiştir.
Özet (Çeviri)
We live in an age where technology is advancing rapidly and digitalization is penetrating every aspect of our lives day by day. The wave of digitalization has also affected the accounting field, causing traditional methods to be replaced by innovative solutions. The purpose of our research is to examine the effects of the transition from traditional accounting to digital accounting on professionals. In our study, the phenomenological research method, one of the qualitative data analyses, was used. The sample of the research consists of 4 female and 4 male financial advisors residing in Bursa. When the findings regarding the participants' thoughts about the transformation of the traditional accounting approach into a digital accounting approach are examined, 1 person says moving away from traditional accounting due to technology, 2 people say that data can be recorded and reported quickly with digitalization, 2 people say the opportunity to instantly intervene in errors and malfunctions, 1 person says effective use of time, 1 person says it is appropriate, principled and Creating an accessible environment and 3 people answered that it would reduce paperwork density and follow-up processes.