Investigating the Interplay between Turkish EFL Instructors' Job Satisfaction and Teaching Self-Efficacy: The Mediating Role of Language Teacher Emotion Regulation Strategies
Türk İngilizce Öğretı̇m Görevlilerı Arasındakı̇ Etkı̇leşı̇min Araştırılması Mesleki Doyum ve Öğretmenlı̇k Öz-Yeterlı̇ği: Dı̇l Öğretmenlerı̇nin Duygu Düzenleme Stratejı̇Lerı̇nin Aracı Rolü
  1. Tez No: 875688
  2. Yazar: NİLÜFER AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ SOLHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğretim görevlilerinin mesleki doyum ve öğretim öz yeterliği arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçlamış ve dil öğretmeni duygu düzenleme stratejilerinin nasıl bir aracı etkisi olduğunu araştırmıştır. Çalışmada, doğası gereği hem nicel hem de nitel araştırmayı içeren karma bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Nicel veriler 215 İngilizce öğretim görevlisinden oluşan bir örneklemden elde edilmiş, araştırmanın nitel boyutu ise İstanbul'daki farklı üniversitelerde görev yapan 23 İngilizce öğretim görevlisi ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel ve nitel veriler Mesleki Doyum Ölçeği: Minnesota Doyum Anketi, Öğretmenlik Öz Yeterlik Ölçeği, Dil Öğretmeni Duygu Düzenleme Envanteri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Analiz için bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyonu ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmen duygu düzenleme stratejilerinin aracılık rolünü belirlemek için yapısal eşitlik modellemesi aracılık analizi yapılmıştır. Görüşmeleri analiz etmek için içerik analizi yöntemi de kullanılmıştır. Sonuçlar mesleki doyum ile öğretmenlik öz yeterliği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, mesleki doyum ile duygu düzenleme stratejileri arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, mesleki doyum doğrudan öğretmenlik öz yeterliğinin %25'ini, dolaylı olarak da duygu düzenleme stratejilerinin aracılık rolü ile birlikte %20'sini açıklamaktadır. L2 öğretim görevlileri için çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ödül sistemlerinin geliştirilmesi, eşit ve adil bir çalışma ortamının sağlanması, psikolojik refahı artırmak için kurumsal kültürlerin ve yönetim uygulamalarının gözden geçirilmesi ve kariyer gelişiminin teşvik edilmesi gibi bazı çıkarımlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to explore the relationship between job satisfaction and teaching self-efficacy of English as a foreign language (EFL) instructors and sought how language teacher emotion regulation strategies play a mediating impact. In the study, a mixed research design, which inherently incorporates both quantitative and qualitative research was utilized. Quantitative data were obtained from a sample of 215 EFL instructors, and the qualitative dimension of the research was conducted with 23 EFL instructors working at different universities in Istanbul. In the research, quantitative and qualitative data were collected using Job Satisfaction Scale: Minnesota Satisfaction Questionnaire, Teaching Self-Efficacy Scale, Language Teacher Emotion Regulation Inventory, and semi-structured interviews. For the analysis, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation and hierarchical multiple regression analysis were utilized. Furthermore, structural equation modeling mediation analysis was performed to determine the mediating role of teacher emotion regulation strategies. A content analysis method was also employed to analyze the interviews. Results indicated a significant positive relationship between job satisfaction and teaching self-efficacy. Similarly, there was a significant positive association between job satisfaction and emotion regulation strategies. Additionally, job satisfaction directly explained 25% of teaching self-efficacy and indirectly, along with the mediating role of emotion regulation strategies, explained 20%. Some implications include improving working conditions for L2 instructors, enhancing reward systems, ensuring an equal and fair working environment, reviewing organizational cultures and management practices to enhance psychological well-being, and promoting career development.