Yeniden işlevlendirmede içmimarlık yaklaşımları; mekan algısında hafıza etkisi
Interior architecture approaches in adaptive reuse; memory effect on space perception
- Tez No: 875725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzün, birbirine bağlı toplumlar dünyası olması ve kültürün bu toplumları dönüştürme gücü çok açıktır. Kültürel Miras, toplumsal kaos ve ekonomik istikrarsızlık yüzünden bozulan topluluklar için bir 'kimlik' ve 'uyum kaynağı' oluşturmaktadır. Savaşlar, afetler, hızlı kentleşme ve alt yapı projeleri ile bu şekilde insanlık için değer taşıyan kültürel ve doğal varlıklar zarar görmüştür. Zamanımızın 'mimarlık' pratiğinde, mevcut olan yapıların, tamir ve restore edilerek yeniden kullanımları her geçen gün daha büyük önem kazanmaktadır. Çağdaş dünya, sürdürülebilir kaynaklara duyulan ihtiyacı gözeterek 'daha düşük maliyetli' ekonomi anlayışı ile 'var' olan mimarlık mirası yapılarından faydalanmayı önemsemektedir. Mimarlıkta, yeniden işlevlendirme (adaptive reuse) burada ön plana çıkmaktadır. Bu yaklaşım sadece yapıların kullanılması ve uygun şekilde uygulamasının yapılması anlamında değil aynı zamanda binanın fonksiyonunu da değiştirerek toplumun ihtiyaç duyduğu ekonomi anlayışına hizmet edebilecek bir potansiyeli ortaya çıkarma anlamına da gelmektedir. Korunmuş olan eski veya tarihi 'miras'ın yeniden işlevlendirilmesi ile çağdaş yaşama katılması sağlanacak, tasarım stratejisi 'bağlam' odağında öncelenecek, içmimarlık projesi ile yeniden işlevlendirme süreci tamamlanacaktır. Modernizmin etkisi ile tasarım anlayışı evrilmiş ve tasarıma yansımaları, mekan algısında güçlü bir etkiye sahip olmuştur. Uzman içmimarın, mekan algısını ön görmesi, bu algıyı oluştururken 'hafıza' etkisinin farkında olması ile doğru içmimarlık yaklaşımlarını kullanması, yeniden işlevlendirmenin önemli bir tamamlayıcısı olacaktır. Yeniden işlevlendirme ile, mekânsal çözümlerinin yanı sıra, göz alıcı, çağdaş, işlevsel, korunmuş, değerine değer katan, talep gören, ulusal ve uluslararası tasarım platformlarında dikkat çeken iç mekanlar tasarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is obvious that today is a world of interconnected societies and the power of culture to transform these societies. Cultural Heritage constitutes a source of 'identity' and 'cohesion' for communities disrupted by social chaos and economic instability. Cultural and natural assets that have value for humanity have been damaged by wars, disasters, rapid urbanization and infrastructure projects. In the 'architecture' practice of our time, the reuse of existing buildings by remodelling, restoring and reusing them is becoming more important day by day. The contemporary world attaches importance to benefiting from 'existing' architectural heritage structures with a 'lower cost' economic approach, considering the need for sustainable resources. In architecture, adaptive reuse comes to the fore here. This approach not only means using the buildings and applying them appropriately, but also changing the function of the building and revealing a potential that can serve the economic understanding needed by the society. By re-functioning the preserved old or historical 'heritage', it will be included in contemporary life, the design strategy will be prioritized with a focus on 'context', and the re-functionalization process will be completed with an interior architecture project. The concept of design has evolved as a result of modernism and its reflections on design have had a strong impact on the perception of space. An expert interior architect's ability to foresee the perception of space, be aware of the 'memory' effect while creating this perception will be a critical complement to adaptive reuse process by using the appropriate and strategical interior architecture approaches .Ultimately, in addition to spatial solutions, adaptive reuse projects that are eye-catching, contemporary, functional, protected, added valued, in demand and attracting attentional on national and international design platforms are designed.