Bir yeniden kullanım önerisi olarak Lefkoşa kent müzesi
An adaptive reuse proposal for Nicosia city museum
  1. Tez No: 479281
  2. Yazar: SEDEF SAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CORDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde, simgesel, kültürel, işlevsel, mekansal nitelikleriyle korumaya değer tarihi yapıların yeniden kullanım yoluyla sürdürebilirliğinin sağlanması, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik açıdan önem arz ettiği gibi toplumsal bellek, kentsel, mimari ve kültürel miras açısından da dikkate değerdir. Bu tez çalışmasında inşa edildiği tarihten bu yana geçen süreçte ilk işlevini yitiren, zaman içerisinde müze olarak işlevlendirilen ve dönüştürülerek yeniden kullanılan tarihi yapılar, incelenmiş, müdahale yaklaşımları tanımlanmıştır. Çalışmalar ışığında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'nın sur içi Arabahmet Mahallesi Şt. Salahi Şevket Sokak üzerinde yer alan ve Kıbrıs'ın ilk müzesi olma özelliğini taşıyan tarihi yapının“Lefkoşa Kent Müzesi”adı altında yeniden kullanım önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is important to ensure sustainability through adaptive reuse of historic buildings that worth preserving with its characteristics like symbolic, cultural, functional, spatial etc. in socio-cultural, socio-economic and socio-political aspects and also crucial in terms of social memory, urban, architectural and cultural heritage. In this thesis, historical buildings which lost its first function and functionalized as a museum were examined on behalf of to uncover the intervention approaches. An adaptive reuse proposal has been developed under the name“Nicosia City Museum”of the historic building which is located on Şh. Salahi Şevket Street, Arabahmet Neighbourhood, Nicosia, Turkish Republic of Northern Cyprus.